„Od tańca do różańca” – Dzień Papieski w Rzeszowie

Dzieci i młodzież w akcji „Od tańca do różańca”, „Księga różańcowa” dla papieża Franciszka i koncert Mieczysława Szcześniaka – te i inne wydarzenia złożyły się na obchody 17. Dnia Papieskiego w Rzeszowie.

Rzeszowskie obchody rozpoczęły się w piątek, 6 października. Już od godzin porannych wielu młodych  ludzi odwiedzało miejsca należące do „Rzeszowskiego szlaku świętych” – to głównie kościoły związane z osobami, które Jan Paweł II beatyfikował lub kanonizował (m.in. kościół św. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. Karoliny). W sobotę, łącząc się z ogólnopolską akcją „Różaniec do granic”, młodzież modliła się w rzeszowskich parafiach Matki Bożej Różańcowej i Chrystusa Króla.

SZEŚĆDZIESIĘCIU STYPENDYSTÓW

Również od piątku wolontariusze zbierali pieniądze na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Fundacja, określana mianem żywego pomnika św. Jana Pawła II, wspiera uzdolnioną młodzież pochodzącą z niewielkich miejscowości i z niezamożnych rodzin (w diecezji rzeszowskiej wsparcie z fundacji otrzymuje aktualnie 60 młodych ludzi, od gimnazjalistów po studentów). W niedzielę zbiórkę na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przeprowadzono we wszystkich parafiach diecezji rzeszowskiej.

JEZUS CHRYSTUS I NADZIEJA

Główne uroczystości Dnia Papieskiego odbyły się w niedzielę, 8 października. W Rzeszowie już od godz. 12.30 w Parku Papieskim rozpoczęła działalność Wioska Papieska. Dzieci korzystały z bogatego programu zabaw i warsztatów. O godz. 15.00 w katedrze rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył bp Edward Białogłowski. W homilii bp Białogłowski nawiązał do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego „Idźmy naprzód z nadzieją”. Kaznodzieja zauważył, że ludzie upatrują źródło nadziei w różnych wartościach i bywa, że się rozczarowują. Biskup Białogłowski podkreślił, że jedynym źródłem nadziei, które nie zawodzi, jest Jezus Chrystus: „17 Dzień Papieski uczy nas wszystkich realizmu w spojrzeniu na świat, na życie i na człowieka. (…) Jezus Chrystus przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie zwyciężył szatana otwierając ostatecznie nadzieję radości w Bogu. (…) Nasza nadzieja powinna ciągle się karmić zawołaniem św. Pawła: Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia. A tym, który nas umacnia jest Jezus Chrystus”.

OD TAŃCA DO RÓŻAŃCA

Po Mszy św. uczestnicy Dnia Papieskiego przeszli za Orkiestrą Dętą WSK Rzeszów do Parku Papieskiego. Tam uczniowie z 21 szkół podstawowych, gimnazjów i liceów z Rzeszowa, Tyczyna i Jasionki przygotowali akcję „Od tańca do różańca”. Uczniowie byli podzieleni na cztery grupy przypisane czterem częściom różańca (jedna z 21 delegacji była odpowiedzialna za znak krzyża rozpoczynający modlitwę różańcową). Poszczególne grupy były ubrane w stroje nawiązujące do części różańca (część radosna – stroje białe, część bolesna – czerwone, część chwalebna – niebieskie i część światła – żółte). Młodzież ustawiła się w kształcie kontur granic Polski i odmówiła dziesiątek różańca. Pomysł nawiązywał zarówno do tegorocznego jubileuszu objawień w Fatimie, gdzie Matka Boża zachęcała do modlitwy różańcowej jak również do akcji „Różaniec do granic”.

O NIEBO LEPIEJ

W czasie występu chóru „Pueri Cantores Resovienses” zbierano podpisy w „Księdze różańcowej” dla papieża Franciszka (już od piątku wpisywały się tam osoby, które zobowiązały się do odmówienia przynajmniej jednej modlitwy „Zdrowaś Maryjo” w intencji Ojca Świętego).

Wielu uczestników przyszło do Parku Papieskiego ze względu na koncert Mieczysława Szcześniaka. Artysta zaprezentował stare i nowe piosenki w koncercie zatytułowanym „O niebo lepiej”.

Na zakończenie koncertu ks. Janusz Podlaszczak, diecezjalny koordynator Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, podsumował wydarzenia obchodów Dnia Papieskiego w Rzeszowie.

Organizatorem koncertu w Parku Papieskim był Urząd Miasta Rzeszowa. (tn)

Zdjęcia – tn