Newsy

Zmarł śp. biskup prof. Wacław Świerzawski

Wpisany przez red.

W wieku 90 lat zmarł śp. Ksiądz Biskup Profesor Wacław Świerzawski, biskup senior Diecezji Sandomierskiej.
Uroczystości pogrzebowe będą miały miejsce w niedzielę 15 października 2017 r. w Zawichoście oraz w poniedziałek 16 października 2017 r. w katedrze sandomierskiej. Dokładny program tych uroczystości zostanie podany w najbliższym czasie.

Biskup Wacław Świerzawski urodził się 14 maja 1927 roku w Złoczowie (archidiecezja lwowska). Studia teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym we Lwowie. Święceń kapłańskich, w dniu 11 grudnia 1949 r., udzielił mu metropolita lwowski abp Eugeniusz Baziak. Od 1957 r. był związany z Papieskim Wydziałem Teologicznym w Krakowie, przekształconym później w Papieską Akademię Teologiczną. W latach 1988–1992 sprawował urząd rektora tej uczelni.

Dnia 25 marca 1992 r. decyzją papieża Jana Pawła II został mianowany Biskupem Diecezjalnym Diecezji Sandomierskiej. Dnia 28 kwietnia 1992 r. otrzymał święcenia biskupie i odbył ingres do katedry Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu. Konsekrował go arcybiskup Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Apostolus Iesu Christi” (Apostoł Jezusa Chrystusa).

Biskup Świerzawski był autorem wielu książek książek, artykułów naukowych i popularnonaukowych nt. teologii liturgii i duchowości. Zorganizował duszpasterstwo akademickie w Krakowie oraz pierwszy w Polsce Instytut Liturgiczny, był także inicjatorem katechumenatu, czyli przygotowania do chrztu osób dorosłych. Był wieloletnim rekolekcjonistą i kierownikiem duchowym, założycielem instytutów świeckich oraz żeńskiego zgromadzenia zakonnego i sodalicji św. Jadwigi Królowej. Był członkiem towarzystw naukowych w kraju i za granicą.

W październiku 2002 r. papież Jan Paweł II przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa sandomierskiego. W ostatnich latach mieszkał w Zawichoście, w Domu Modlitwy i Nowicjatu Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego.

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie!

Za: https://diecezjasandomierska.pl/zmarl-bp-waclaw-swierzawski/