Newsy

Święto Niepodległości w Rzeszowie

„Naruszenie moralnych zasad wiedzie nieuchronnie do ruiny…”  – mówił podczas rzeszowskich obchodów Święta Niepodległości ks. ppłk. Władysław Kozicki. Uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele farnym przewodniczył bp Edward Białogłowski.

W sobotę, 11 listopada 2017 r. o godz. 10.00 w kościele farnym w Rzeszowie odprawiono Mszę św. w intencji Ojczyzny z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Mszy św. przewodniczył bp Edward Białogłowski. Na Mszy św. byli obecni posłowie, władze państwowe i samorządowe, służby mundurowe, kombatanci i licznie zgromadzeni mieszkańcy Rzeszowa.

Na początku Eucharystii ks. Jan Szczupak – proboszcz parafii farnej – przywitał zebranych i wprowadził w przeżywanie świątecznych treści.

Homilię wygłosił ks. ppłk Władysław Kozicki – proboszcz garnizonowej parafii Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie. Kaznodzieja mówił m.in. o życiu zgodnym z wolą Bożą zarówno w wymiarze indywidualnym jak i narodowym. Przypomniał, że naruszenie zasad moralnych wiedzie nieuchronnie do ruiny w każdej dziedzinie życia, a rany w obszarze moralności są najboleśniejsze i najtrudniejsze do wyleczenia. Ksiądz Kozicki podkreślił, że wychowanie do prawego, dobrego moralnie życia, wymaga odniesienia do Jezusa Chrystusa: „Obywateli prawych nie produkuje się w fabrykach, ale pod sercem matek i okiem prawdziwych wychowawców, którzy wzór dobrego nauczyciela biorą z Jezusa Chrystusa”.

Na zakończenie Mszy św. bp Edward Białogłowski przywołał słowa Jana Pawła II o wolności, która jest nam nie tylko dana, ale i zadana. Podkreślił, że wszyscy mamy obowiązek troski o Ojczyznę, która oczekuje służby nie tylko od sprawujących władzę, ale od każdego obywatela.

Po Mszy św. odbyły się państwowe uroczystości pod pomnikiem pułkownika Leopolda Lisa-Kuli, który znajduje się w północnej części Palcu Farnego. W czasie obchodów żołnierze Garnizonu Rzeszów otrzymali nominacje na kolejne stopnie wojskowe.

Zebrani wysłuchali przemówień wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla oraz wysłuchali listu marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego.

Uroczystość na Placu Farnym zakończył Apel Pamięci, salwa honorowa oraz złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem pułkownika Leopolda Lisa-Kuli.

Rzeszowskie obchody Święta Niepodległości objął również 5. PKO Bieg Niepodległości, w którym wystartowało 1660 osób. Dziesięciokilometrową trasę najszybciej przebiegł Szymon Kulka z Łomży. W I Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie odbył się koncert „Śpiewamy Pieśni Patriotyczne” przygotowany przez uczniów i nauczycieli liceum oraz Związek Strzelecki Strzelec Józefa Piłsudskiego. W tym samym czasie w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego odbył się koncert „Drogi do Niepodległości”. W ramach koncertu wystąpił kwartet smyczkowy, chór Stowarzyszenia „Passionart” i soliści Filharmonii Krakowskiej. Urząd Wojewódzki przygotował również wystawy: „Józef Piłsudski. Dziadek”, „Legiony to… Piosenka i pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego”.

Specjalnie na Święto Niepodległości Caritas Diecezji Rzeszowskiej zorganizowała sprzedaż rogali św. Marcina, wzorowanych na poznańskich rogalach świętomarcińskich.

W ramach świątecznych obchodów, 12 listopada 2017 r. na Rynku w Rzeszowie o godz. 16.00 odbędzie się koncert „Wieczór Patriotyczny” przygotowany przez organizatorów koncertu „Jednego Serca Jednego Ducha”. (tn)

Zdjęcia – tn