Galerie 2015 Newsy Różne

Wędrując po Starym Cmentarzu w Rzeszowie

Listopad jest miesiącem szczególnej troski o zmarłych i naszej refleksji nad przemijaniem i życiem wiecznym. Stary Cmentarz przy ul Targowej est dla wielu mieszkańców Rzeszowa miejscem zyskiwania odpustów listopadzie i ofiarowania ich za zmarłych.

Miejsce to przypomina także tych, którzy żyli przed nami w Rzeszowie i wnieśli w życie miasta bardzo wiele dobra. Warto o nich pamiętać i modli się o ich zbawienie.

Na najstarszej rzeszowskiej nekropoli pochowani są m.in. Józef Łukasiewicz (ojciec Ignacego Łukasiewicza), Wojciech Kalinowski – aptekarz i burmistrz Rzeszowa, Wiktor Adam Zbyszewski – powstaniec styczniowy i ks. Feliks Dymnicki – społecznik, nauczyciel i wychowawca młodzieży. Stary Cmentarz w Rzeszowie był czynny w latach 1792-1909. Przez 117 lat służył mieszkańcom miasta Rzeszowa i okolicznych gmin, przynależnych do parafii farnej w Rzeszowie: Ruska Wieś, Staroniwa, Zwięczyca, Pobitno, Załęże, Wilkowyja i Drabinianka. Był cmentarzem chrześcijańskim, gdzie miejsce wiecznego spoczynku znaleźli również wyznawcy innych wyznań – protestanci i prawosławni.

Foto: Ks. JB.

Zapraszamy na stronę Stowarzyszenie Opieki nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie im. Włodzimierza Kozło, zawierającą bardzo szczegółowe informacje o cmentarzu.