Wszystkich Świętych w Rzeszowie

„Przy końcu życia będziemy rozliczeni jedynie z miłości” – mówił ks. Rafał Flak na Cmentarzu Komunalnym Wilkowyja w Rzeszowie. Eucharystii w kaplicy największego cmentarza w Rzeszowie przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba.

1 listopada 2017 r., w Uroczystość Wszystkich Świętych, na cmentarzach diecezji rzeszowskiej odbyły się Msze św. i procesje w intencji zmarłych. Nabożeństwu na Cmentarzu Komunalnym Wilkowyja w Rzeszowie przewodniczył bp Jan Wątroba, a na Cmentarzu Komunalnym Pobitno w Rzeszowie – bp Edward Białogłowski.

Tegoroczną liturgię na Cmentarzu Wilkowyja przygotowali wierni i duszpasterze z parafii św. Michała Archanioła z Rzeszowa na czele z proboszczem – ks. Stanisławem Poterą.

Homilię wygłosił ks. Rafał Flak – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie związany z  parafią św. Michała Archanioła przez zamieszkanie i pracę duszpasterską. Kaznodzieja przypomniał słuchaczom, że jedynym kryterium i warunkiem uczestnictwa w życiu wiecznym jest miłość. W nawiązaniu do słów św. Augustyna – „Przy końcu życia będziemy rozliczani jedynie z miłości” – zachęcał zebranych do przeżywania miłości w sposób czynny i konkretny, inspirowany „Ośmioma Błogosławieństwami”.

Po Mszy św. odbyła się procesja z modlitwami w intencji zmarłych. Przy pierwszej stacji, gdzie modlitwą obejmuje się zmarłych papieży, biskupów, kapłanów oraz osoby konsekrowane, uczestnicy procesji zatrzymali się przy grobowcu kapłanów diecezji rzeszowskiej, gdzie złożono ciało ks. Jana Delekty – zmarłego w lutym bieżącego roku proboszcza parafii katedralnej.

W Dzień Zaduszny, 2 listopada, na Cmentarzu Wilkowyja Msza św. rozpocznie się o godz. 16.00. Na Starym Cmentarzu przy ul. Targowej w Rzeszowie – o godz. 17.00. (tn)

Zdjęcia – tn