Newsy

25 lat diecezji rzeszowskiej. Podsumowanie jubileuszu

Kończący się 2017 r. jest dla diecezji rzeszowskiej rokiem jubileuszowym. 25-lecie istnienia diecezji było okazją do podsumowań, a nade wszystko do wdzięczności Panu Bogu i ludziom. Na jubileuszowe uroczystości złożyły się m.in. nabożeństwa, koncerty, sympozjum i wystawy.

Zasłużeni dla diecezji rzeszowskiej

25 marca, dokładnie 25 lat od utworzenia diecezji rzeszowskiej, odbyło się pierwsze z jubileuszowych spotkań. Mszy św. kościele farnym przewodniczył bp Jan Wątroba. Homilię wygłosił bp Edward Białogłowski. Kaznodzieja zwrócił uwagę na najważniejsze wydarzenia z historii diecezji, oraz zasługi wielu osób, które włączyły się ofiarnie w tworzenie pierwszych instytucji diecezjalnych. Na zakończenie Mszy św. zespół „Młody Duch i Przyjaciele” z Górna wykonał specjalnie napisany na jubileusz „Hymn dziękczynny na 25-lecie Diecezji Rzeszowskiej”. Po Mszy św. jej uczestnicy przeszli do Filharmonii Podkarpackiej, w której odbył się jubileuszowy koncert. Biskup Rzeszowski wręczył 54 osobom zasłużonym dla diecezji rzeszowskiej specjalnie przygotowane 52 tryptyki (2 tryptyki trafiły do małżeństw). W drugiej części wieczoru zebrani wysłuchali koncertu pieśni maryjnych w wykonaniu solistek: Alicji Ciesielczuk i Magdaleny Niedbały-Solarz oraz Chóru Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego i Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej.

Diecezja na monetach i medalach

30 marca w siedzibie Narodowego Banku Polskiego przy ul. 3 Maja w Rzeszowie odbyło się otwarcie wystawy monet i pamiątkowych medali związanych z diecezją rzeszowską. Na wystawie zaprezentowano okolicznościowe medale, monety i numizmaty związane tematycznie z wydarzeniami z historii Kościoła diecezjalnego i powszechnego. W sumie w sześciu szklanych szafach zgromadzono około 150 eksponatów. Większość z nich było własnością Muzeum Diecezjalnego, pozostałe pochodziły z różnych parafii. Organizatorami wystawy byli: Narodowy Bank Polski – Oddział Okręgowy w Rzeszowie, Klub Inicjatyw Filatelistycznych oraz Muzeum Diecezjalne. Całość wystawy zaprojektował, zebrał i wykonał historyk – ks. dr Marek Dyło – wikariusz parafii Dobrego Pasterza w Jaśle.

Sesja „XXV lat Diecezji Rzeszowskiej”

 22 kwietnia w auli Instytutu Teologiczno-Pastoralnego im. św. J. S. Pelczara w Rzeszowie odbyła się sesja pt. „XXV lat Diecezji Rzeszowskiej”. W pierwszej części zebrani wysłuchali dwóch wystąpień: ks. prof. dr hab. Jerzego Szymika i ks. prof. dr hab. Jana Walkusza. Ksiądz prof. dr hab. Jerzy Szymik – pracownik Katedry Teologii Dogmatycznej i Duchowości na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego zaprezentował wykład pt. „Kościół jako misterium lunae. Źródło, komunia, prawda”. Temat powołania diecezji rzeszowskiej w kontekście reorganizacji struktur Kościoła w Polsce poruszył ks. prof. dr hab. Jan Walkusz – kierownik Katedry Historii Kościoła w Czasach Najnowszych, Metodologii i Nauk Pomocniczych na Wydziale Teologicznym KUL. W drugiej części sesji o pracy duszpasterskiej, naukowej, charytatywnej i misyjnej mówili księża z diecezji rzeszowskiej.

Jubileusz Caritas

6 maja odbyły się uroczystości jubileuszowe Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Mszy św. w kościele farnym przewodniczył bp Jan Wątroba. W pierwszej części homilii Biskup Rzeszowski podkreślił, że dzieła miłosierdzia uwiarygodniają głoszenie Ewangelii i czynią autentycznym i skutecznym całe apostolstwo. W drugiej części bp Wątroba wymienił długą listę osób zaangażowanych w działalność charytatywną w diecezji rzeszowskiej. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości jubileuszowych przeszli do Filharmonii Podkarpackiej. Po prezentacji historii Caritas, ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, wręczył najwyższe wyróżnienie Caritas Diecezji Rzeszowskiej – statuetkę „Miłosierny Samarytanin” 14 osobom i instytucjom. Pierwszą statuetkę otrzymał bp Jan Wątroba. W drugiej części uroczystości w Filharmonii Podkarpackiej zebrani wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych pt. „Pomyśl Polsko” w wykonaniu Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Główne obchody w katedrze

10 czerwca w katedrze rzeszowskiej odbyły się główne obchody jubileuszu diecezji. Uroczystości były połączone z diecezjalnym Dniem Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów. W pierwszej części około czterystu księży wysłuchało wykładu ks. Krzysztofa Pawliny – rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie i wikariusza biskupiego ds. formacji duchownych w archidiecezji warszawskiej. Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył metropolita częstochowski – abp Wacław Depo. W koncelebrze uczestniczyli biskupi: ordynariusz diecezji tarnowskiej – bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji Doumé-Abong’ Mbang w Kamerunie – bp Jan Ozga, ordynariusz diecezji rzeszowskiej – bp Jan Wątroba, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej – bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej – bp Edward Białogłowski i biskup senior diecezji rzeszowskiej – bp Kazimierz Górny. W homilii abp Wacław Depo nawiązał do pobytu Jana Pawła w Rzeszowie i beatyfikacji Józefa Sebastiana Pelczara. Po końcowym  błogosławieństwie biskup Wątroba wręczył wybranym księżom wyróżnienia w postaci tytułu kanonika expositorium canonicale i rochettum et mantolettum.

Wystawa filatelistyczna

11 czerwca w Domu Filatelisty przy ul. PCK w Rzeszowie odbyło się otwarcie wystawy filatelistycznej „25 lat Diecezji Rzeszowskiej”. Była to konkursowa wystawa filatelistyczna o zasięgu ogólnopolskim. Eksponaty przygotowało 31 filatelistów z Polski i Ukrainy. Wśród eksponatów tematycznych były m.in. prezentacje pt. „Rok liturgiczny w Kościele katolickim”, „Maryja – Matką Jezusa i naszą Matką”, „Jan Paweł II człowiek modlitwy i jedności” i „Wizyty apostolskie Ojca Świętego Jana Pawła II do krajów świata”. W związku z wystawą organizatorzy przygotowali katalog zawierający m.in. pt. „Diecezja rzeszowska w filatelistyce”. Została przygotowana również okolicznościowa kartka pocztowa i stempel.

Kongres misyjny

21 października w katedrze odbył się kongres misyjny, który był okazją do podsumowania 25 lat działalności misyjnej diecezji rzeszowskiej. Uczestnikami kongresu były w większości dzieci z parafialnych i szkolnych kół misyjnych. Uczestnicy wysłuchali świadectw misjonarzy z diecezji rzeszowskiej. Mszy św. przewodniczył bp Kazimierz Górny. W homilii bp Kazimierz Górny zwrócił uwagę na poświęcenie misjonarzy, którzy z miłości do Jezusa Chrystusa narażają się na szereg trudności, aby dotrzeć z Ewangelią do tych, którzy jej nie znają. Kaznodzieja podkreślił, że misje i głoszenie Ewangelii są w samym sercu życia Kościoła, a tym samym każdej diecezji.

Festyn, koncert i pielgrzymka

Obok głównych uroczystości akcenty jubileuszowe pojawiły się w corocznych wydarzeniach takich jak: Rzeszowskie Kaziuki” w kościele św. Krzyża w Rzeszowie 5 marca, Festyn Caritas „Bądźmy Razem” na Rynku w Rzeszowie i „Kremówka Papieska” 28 maja, koncert „Jednego Serca Jednego Ducha” 15 czerwca, Festiwal Wiary 16 i 17 czerwca oraz 40. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę od 4 do 13 sierpnia.

Wydawnictwa, audycje, programy

W związku z jubileuszem Wydawnictwo i Drukarnia Diecezji Rzeszowskiej „Bonus Liber” przygotowała szereg wydawnictw, m.in. album o parafiach i kościołach utworzonych i wybudowanych w diecezji rzeszowskiej oraz jubileuszowy rocznik diecezji rzeszowskiej. Popularyzacji wiadomości na temat diecezji, a także relacjom z obchodów jubileuszowych, służyły diecezjalne media. Katolickie Radio Via od lutego do lipca w każdą sobotę o godz. 15.30 nadawało audycję pt. „Jubileusz”. „Niedziela Rzeszowska” nadal publikuje cykl artykułów na temat historii diecezji i jej najważniejszych instytucji. Specjalne programy przygotowała również redakcja TVP 3 Rzeszów. (tn)

Zdjęcia: ks. Tomasz Nowak i Tadeusz Poźniak