Dziękujemy za bpa Jana – imieniny Biskupa Rzeszowskiego

„Dziękujemy Panu Bogu za bpa Jana, o którym mówimy: Nasz Biskup Rzeszowski” – mówił ks. Wiesław Szurek podczas Mszy św. w intencji bp. Jana Wątroby w dniu imienin.

27 grudnia 2017 r. o godz. 18.00 w katedrze rzeszowskiej, w liturgiczne święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty, odbyła się Msza św. w intencji biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby. Eucharystii przewodniczył Dostojny Solenizant. Mszę św. koncelebrowali: bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski, księża infułaci: Stanisław Mac, Wiesław Szurek i 59 księży.

Na początku Eucharystii ks. Krzysztof Gołąbek – proboszcz parafii katedralnej – przywitał zgromadzonych w świątyni, następnie dzieci i dorośli z parafii katedralnej złożyli Solenizantowi życzenia.

Homilię wygłosił ks. Wiesław Szurek – wikariusz biskupi ds. formacji stałej kapłanów. Po przedstawieniu teologii św. Jana, którą znajdziemy na kartach Ewangelii, Apokalipsy i listach, kaznodzieja zachęcał do radości z przynależności do Kościoła: „…Imieninowa uroczystość Pasterza Diecezji jest najlepszą okazją, aby poczuć w sobie radość i satysfakcję z tego, że jesteśmy Kościołem, że jesteśmy diecezją i że mamy Pasterza, w którym żyje Jezus Chrystus – Dobry Pasterz”. Ksiądz Szurek, nawiązując do nauczania Ojców Kościoła, przypomniał zasadę, która mówi, że gdzie jest biskup tam jest Kościół: „Jaka łączność z pasterzem diecezji, taka nasza kościelność” – podkreślił.

Homilista zachęcał również do wdzięczności: „Budzimy (…) wdzięczność wobec Pana Boga, który daje nam tego konkretnego Pasterza, który idzie, a nawet biegnie, aby spełnić zamysł miłosiernego Ojca wobec każdego diecezjanina, a także na forum Konferencji Episkopatu Polski wobec każdego małżeństwa i rodziny. (…) Czcząc św. Jana, umiłowanego ucznia, i wczytując się w przekazane przez niego Chrystusowe zbawcze przesłanie, dzisiaj, na falach modlitwy, którą Duch Święty w nas wznieca, dziękujemy Panu Bogu za bpa Jana, o którym mówimy: Nasz Biskup Rzeszowski”.

Na zakończenie Mszy św. bp Jan podziękował za życzenia, a szczególnie za modlitwę w swojej intencji. Zachęcał zebranych do naśladowania św. Jana w apostolskiej gorliwości i miłości.

Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił chór katedralny „Pueri Cantores Resovienses”.

Po Mszy św. uczestnicy liturgii zeszli do dolnego kościoła, gdzie osoby prywatne oraz przedstawiciele różnych parafii, stowarzyszeń, instytucji i ruchów złożyli Solenizantowi osobiste życzenia. Imieninowe spotkanie odbyło się w Sali Jana Pawła II. (tn)

Zdjęcia – tn