Orszaki Trzech Króli w diecezji

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

“Otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę” (Mt 2,11). Dary, jakie Mędrcy składają Mesjaszowi symbolizują prawdziwe uwielbienie. Składając złoto, podkreślają Jego królewską boskość; kadzidłem wyznają, że jest On kapłanem nowego Przymierza; ofiarując mirrę, oddają cześć prorokowi, który przeleje swą krew, by pojednać ludzkość z Ojcem. (…) Wy również ofiarujcie Panu złoto waszego istnienia, to znaczy wolność naśladowania Go z miłości, odpowiadając wiernie na Jego wołanie; wznieście ku Niemu kadzidło waszej gorącej modlitwy, ku czci Jego chwały; ofiarujcie Mu mirrę, czyli pełne wdzięczności uczucie ku Niemu, prawdziwemu Człowiekowi, który umiłował nas aż do śmierci jako złoczyńca na Golgocie. – św. Jan Pawel II

6 stycznia 2018 roku ulicami miast diecezji rzeszowskiej przejdą Orszaki Trzech Króli. Wydarzeniu przyświecać będzie hasło „Bóg jest dla wszystkich”.

Barwne korowody upamiętniające uroczystość Objawienia Pańskiego, odbędą się m.in. w Rzeszowie, Jaśle, Strzyżowie, Gorlicach. Orszaki jak zawsze prowadzić będą Trzej Królowie – Kacper, Melchior i Baltazar, którzy kilka tysięcy lat temu zmierzali w stronę Betlejem, by oddać hołd Nowonarodzonemu Dzieciątku Jezus. Ewangelicznym Mędrcom ze Wschodu towarzyszyć będą zarówno młodsi, jak i starsi mieszkańcy diecezji w strojach aniołów, pasterzy i królów.

Uczestniczący będą mogli podziwiać krótkie scenki nawiązujące do charakteru wydarzenia. Każda z nich przypomni prawdę, że Bóg w osobie Jezusa Chrystusa objawia się każdemu człowiekowi niezależnie od tego, gdzie mieszka i skąd pochodzi.

Hasło „Bóg jest dla wszystkich” nawiązuje do jubileuszu Orszaku, który po raz dziesiąty przejdzie ulicami polskich miejscowości. Ta wyjątkowa sentencja ogłasza światu ,,Dobrą Nowinę’’, iż Bóg pragnie odkupić każdego człowieka bez względu na kolor skóry, wiek czy pogląd.

6 stycznia, nie zapomnijmy o obowiązku uczestnictwa w Mszy świętej. Z tej okazji, został ustanowiony dzień wolny od pracy. Daje to możliwość głębszego zastanowienia się nad sensem i znaczeniem Święta Trzech Króli, uroczystości Objawienia Pańskiego.

Natalia Janowiec