Wędrująca figurka Dzieciątka Jezus

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

Panie Jezu Chryste, Twoje przyjście do nas jest podobne do blasku wschodzącego słońca, do rosy spadającej na ziemię. Ty przyjąłeś Ciało z Maryi Dziewicy i stałeś się Człowiekiem. W ten sposób spełniły się obietnice przepowiedziane przez Proroków. Prosimy Cię, daj nam lepiej rozumieć tajemnicę Twojego przyjścia do nas. Oświeć nas, abyśmy za przykładem Twoich Świętych, pojęli tajemnice Twego Królestwa, do którego zostaliśmy wezwani. Niech towarzyszy nam świadomość, że należymy do ludu wybranego, ubogaconego błogosławieństwem i obietnicą daną Abrahamowi i jego potomstwu. Niech wszystkie rodziny na całej ziemi odnajdą w Tobie siłę, radość i pokój. Niech wszystkie narody od wschodu do zachodu słońca karmią się u stołu Twego Słowa i Eucharystii. Daj nam tę łaskę, o Panie, abyśmy Twego przyjścia oczekiwali na modlitwie i uwielbianiu Twojego imienia. Spraw, abyśmy, skoro przyjdziesz i zakołaczesz, z radością wyszli na Twoje spotkanie. Który z Ojcem i Duchem Świętym żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Trwa Adwent – czas radosnego oczekiwania i przygotowania przed Świętami Bożego Narodzenia. W kościołach naszej diecezji celebrowane są Msze święte roratnie. W wielu parafiach połączone zostały z przepięknym zwyczajem Wędrującej Figurki Dzieciątka Jezus. To piękny zwyczaj poprzez który rodziny zapraszają Chrystusa do swego domu.

Rytuał polega na przyjmowaniu wizerunku Dzieciątka przez rodziny, które posiadają dzieci. Każda z nich przez jeden dzień celebruje figurę śpiewając pieśni adwentowe, odmawiając Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia, Litanię bądź inne modlitwy.

Fot. N.J
Natalia Janowiec