Zbliża się Adwent

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

“Adwent odnawia oczekiwanie na Chrystusa, który przyjdzie, aby nas zbawić, w pełni urzeczywistniając swe królestwo sprawiedliwości i pokoju. Coroczne wspominanie narodzin Mesjasza w Betlejem odnawia w sercach wierzących pewność, że Bóg pozostaje wierny swym obietnicom. Jest zatem Adwent pełnym mocy głoszeniem nadziei, która przenika nasze najgłębsze doświadczenia osobiste i wspólnotowe”. – św. Jan Paweł II

W niedzielę, 3 grudnia rozpoczniemy Adwent, czyli trwający cztery tygodnie czas radosnego oczekiwania i przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Adwent po raz pierwszy zaczęto obchodzić ok. połowy IV wieku. Samo słowo „Adwent” pochodzi z łacińskiego „adventus”, oznaczającego przyjście. Nazwa ta odnosi się do chrześcijan, którzy oczekują Chrystusa w chwale przy końcu czasów.

Jako ludzie wierzący musimy pamiętać, że Adwent to czas czuwania i refleksji nad własnym życiem. Aby nie zagubić się w tym duchowym przygotowaniu trzeba dać się wprowadzić liturgii. Kiedy popatrzymy na adwentowe teksty mszalne, widzimy jak Kościół prowadzi nas za rękę. Poszczególne czytania i modlitwy dnia zwracają uwagę na to, jak przygotować serca na spotkanie z Panem. W czasie Adwentu postarajmy się także wnieść w nasze życie więcej modlitwy, chociaż raz w tygodniu uczestniczmy we Mszy świętej roratniej. Te wskazówki z pewnością pomogą nam przeżyć okres Adwentu tak, jak to będzie dla naszego rozwoju duchowego potrzebne.
– mówi ks. Filip Mikuła.

Natalia Janowiec