Komunikaty Kurii

Komunikaty Kurii na II Niedzielę Zwykłą, 14.01.2018 r.

Wpisany przez red.

1. Przesyłamy „Apel Prezydium Konferencji Episkopatu Polski ws. zatrzymania aborcji eugenicznej”, z prośbą o zapoznanie z nim wiernych i podjęcie modlitwy w sprawie ochrony życia.

2. W niedzielę, 14 stycznia br., obchodzimy 104. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Przypominamy, że w Mszale Rzymskim przewidziana jest możliwość użycia formularza „Mszy za uchodźców i wygnańców” (Mszał Rzymski, s. 161’’-162’’) „na polecenie lub za zgodą biskupa diecezjalnego” (na użycie tego formularza zgodę wyrazili wszyscy biskupi diecezjalni w Polsce). Pamiętajmy w modlitwie o Polakach na emigracji. Otoczmy modlitwą także tych, którzy przybyli do naszego kraju zza wschodniej granicy oraz migrantów i uchodźców na całym świecie, szczególnie ofiary konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie.

3. Zapraszamy Siostry Zakonne na spotkanie formacyjne w poniedziałek, 15 stycznia 2018 r. o godz. 9.00 u OO. Bernardynów w Rzeszowie, o 15.00 w Jaśle Farze. Temat spotkania: „Dar męstwa podstawą naszego bycia chrześcijanami w naszym zwyczajnym życiu codziennym”. Zapraszamy.

4. W dniach 18 – 25 stycznia przeżywamy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Z tej racji w kościele św. Krzyża w Rzeszowie zostanie odprawiona w sobotę, 23 stycznia o godz. 18.30 uroczysta Msza św. o jedność chrześcijan. Przeżywamy także: 17 stycznia – dzień judaizmu, a 26 stycznia – dzień islamu.

5. W piątek, 19 stycznia w Uroczystość św. Józefa Sebastiana Pelczara, głównego patrona naszej diecezji, w Katedrze o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Rzeszowskiego Jana Wątroby. Zapraszamy kapłanów, kapituły, zwłaszcza katedralną (w strojach chórowych), siostry zakonne i wiernych świeckich do udziału w uroczystości. Po Mszy św. odbędzie się spotkanie kapituły katedralnej (kanonicy gremialni i honorowi). W tym dniu, ze względu na uroczystość nie obowiązuje w naszej diecezji post od pokarmów mięsnych.

6. DD Tabor w Rzeszowie zaprasza w dniach 19-21 stycznia 2018 r. na rekolekcje „Moc Słowa Bożego”, które poprowadzi ks. Marek Wasąg – kapłan Archidiecezji Przemyskiej, opiekun duchowy Wspólnoty Miłości Miłosiernej w Polańczyku. Rekolekcje są skierowane do osób, które pragną żywej relacji ze Słowem Bożym, odkrywać Jego moc i przekonać się o tym, że Bóg nieustannie mówi do człowieka. Rekolekcje będą prowadzone metodą Lectio divina. Zapisy na stronie: tabor.rzeszow.pl.

7. W sobotę, 20 stycznia 2018 r., w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie, odbędzie się Spotkanie Rodzin Misjonarzy. Rozpoczęcie Mszą Świętą o godz.14.00 pod przewodnictwem Biskupa Kazimierza Górnego. Przesyłamy plakat.

8. Rzeszowska Rodzina Radia Maryja zaprasza na regionalne spotkanie opłatkowe, które odbędzie się w sobotę 20 stycznia 2018 r. w katedrze w Rzeszowie (parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa). W programie: godz. 10.30 – Różaniec wynagradzający RRM; godz. 11.00 – Msza św., przewodniczy Biskup Edward Białogłowski; 12.15 Spotkanie opłatkowe z udziałem Ojca Redaktora Radia Maryja z Torunia, po nim poczęstunek.

9. Parafia Katedralna zaprasza w sobotę, 20 stycznia o godz. 18.30 na Koncert kolęd w wykonaniu Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Cantores Resovienses”, pod dyrekcją Marcina Florczaka. Koncert rozpocznie się po Mszy św., odprawianej o godz. 18.00.

10. Duszpasterstwo młodzieży przy parafii oo. Dominikanów w Rzeszowie i Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży organizują warsztaty muzyki liturgicznej w dniach 26 – 28 stycznia 2018 r. Zgłoszenia do 25 stycznia do o. Pawła Koniarka, tel. 728 429 920. Koszt 80 zł.

11. Jak co roku, w Rzeszowie i innych miejscach Podkarpacia, organizowany jest Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu w dniach 22-28 stycznia. W Rzeszowie będzie on miał szczególnie miejsce w niedzielę, 28 stycznia. W programie: 10.00 Uczczenie Ofiar Holokaustu – Nowy cmentarz żydowski, Al. Rejtana (wejście od ul. Dołowej), następnie na Uniwersytecie Rzeszowskim od 11.30 relacje ocalonych z Holokaustu i ich rodzin, wykłady. O godz. 16.00 – Nabożeństwo Słowa Bożego w rzeszowskiej Farze, nawiązujące do Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, połączone z odczytaniem nazwisk Polaków z Rzeszowszczyzny, zamordowanych za pomoc niesioną Żydom oraz Żydów, którzy ponieśli śmierć wraz z nimi.

12. W niedzielę, 28 stycznia przeżywać będziemy 65. Światowy Dzień Trędowatych. Prosimy o modlitwę za misjonarzy pracujących wśród trędowatych. Przesyłamy plakat oraz foldery na ten dzień.

13. Kino „Zorza” w Rzeszowie zaprasza w dniach 12-25 stycznia na film „Ignacy Loyola”, o żołnierzu, który stał się wielkim świętym i założycielem zakonu jezuitów.