Komunikaty Kurii

Komunikaty Kurii na III Niedzielę Zwykłą, 21.01.2018 r.

Wpisany przez red.

1. W dniach 18 – 25 stycznia przeżywamy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Z tej racji w kościele św. Krzyża w Rzeszowie zostanie odprawiona w czwartek, 25 stycznia o godz. 18.30 uroczysta Msza św. o jedność chrześcijan. Przeżywamy także: 26 stycznia – dzień islamu.

2. Jak co roku, w Rzeszowie i innych miejscach Podkarpacia, organizowany jest Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu w dniach 22-28 stycznia. W Rzeszowie będzie on miał szczególnie miejsce w niedzielę, 28 stycznia. W programie: 10.00 Uczczenie Ofiar Holokaustu – Nowy cmentarz żydowski, Al. Rejtana (wejście od ul. Dołowej), następnie na Uniwersytecie Rzeszowskim od 11.30 relacje ocalonych z Holokaustu i ich rodzin, wykłady. O godz. 16.00 – Nabożeństwo Słowa Bożego w rzeszowskiej Farze, nawiązujące do Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, połączone z odczytaniem nazwisk Polaków z Rzeszowszczyzny, zamordowanych za pomoc niesioną Żydom oraz Żydów, którzy ponieśli śmierć wraz z nimi.

3. Serdecznie zapraszamy w czwartek, 25 stycznia o godz. 19.00 na Jadwiżański Wieczór Uwielbienia do parafii św. Jadwigi Królowej w Gorlicach. Tematem spotkania będą słowa Apostołów wypowiedziane do Jezusa: „Panie naucz nas modlić się…”. Konferencję wygłosi
i wieczór poprowadzi ks. Tomasz Ryczek, asystent diecezjalny KSM. W programie: godz. 19.00 konferencja; godz. 19.40 modlitwy uwielbienia; godz. 21.00 zakończenie z indywidualnym błogosławieństwem.

4. Duszpasterstwo młodzieży przy parafii oo. Dominikanów w Rzeszowie i Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży organizują warsztaty muzyki liturgicznej w dniach 26 – 28 stycznia 2018 r. Zgłoszenia do 25 stycznia do o. Pawła Koniarka, tel. 728 429 920. Koszt 80 zł.

5. W niedzielę, 28 stycznia przeżywać będziemy 65. Światowy Dzień Trędowatych. Prosimy o modlitwę za misjonarzy pracujących wśród trędowatych.

6. Stowarzyszenie Trzeźwościowe „Wolność i Miłość” wraz z Diakonią Krucjaty Wyzwolenia Człowieka zapraszają na dzień skupienia, który odbędzie się 27 stycznia 2018 r. W programie: godz. 10.00 spotkanie w świetlicy Domu Parafialnego kościoła pw. św. Krzyża na ul. 3-go Maja (wejście od ul Fircowskiego); godz. 12.00 Eucharystia w kościele św. Krzyża. Zakończenie około godz. 15.00. Zgłoszenia telefoniczne: 17-854-48-87 lub 17-863-59-63.

7. Informujemy, że w Rzeszowie w parafii św. Rocha i w parafii Chrystusa Króla są umieszczone kontenery na makulaturę, z której dochód przeznaczony jest na studnie w Czadzie. Prosimy o zachęcenie wiernych do udziału w tej zbiórce.

8. Apostolstwo Trzeźwości przesyła plakat na 51. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu oraz Vademecum Apostolstwa Trzeźwości 2018. Pozostałe dwa plakaty prześlemy później (zaproszenie na pielgrzymkę na Jasną Górę i plakat na sierpień – miesiąc dobrowolnej abstynencji).

9. Duszpasterstwo Młodzieży organizuje wyjazd dla chętnych na Światowe Dni Młodzieży w Panamie 2019. Informacje na stronie internetowej duszpasterstwa: zbuta.rzeszow.pl pod zakładką Panama 2019. Przesyłamy plakat do zawieszenia w gablocie.

10. Kino „Zorza” w Rzeszowie zaprasza w dniach 12-25 stycznia na film „Ignacy Loyola”, o żołnierzu, który stał się wielkim świętym i założycielem zakonu jezuitów.

11. Prezes Krajowej Izby Kominiarzy przypomina, że sezon zimowy niesie ze sobą zagrożenia związane z ogrzewaniem mieszkań – pożary i zaczadzenia. W związku z tym prowadzona jest kampania prewencyjna „Czad i ogień – obudź czujność”. Kominy, instalacje dymowe, spalinowe oraz wentylacje powinny być poddawane okresowej kontroli oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Obowiązek kontroli i czyszczeń przewodów kominowych dotyczy także budynków jednorodzinnych,. Jest to podstawowa zasada bezpieczeństwa zapobiegająca zaczadzeniom i pożarom oraz spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu. Prosimy o poinformowanie
o tym parafian i zachętę do troski o bezpieczeństwo w tym względzie.