Święci

Św. Antoniego, opata – 17.01.

Wpisany przez Kuria Diecezjalna

Św. Antoni urodził się około roku 250. Jako młody człowiek, pod wpływem słów Ewangelii: „Jeśli chcesz być doskonałym, sprzedaj, co posiadasz, i daj ubogim”, rozdał całe swoje mienie odziedziczone po rodzicach i udał się na pustynię egipską koło Tebaidy. Tu prowadził życie samotne, pełne heroicznej ascezy. Obok jego pustelni powstała cała osada pustelników, którzy u św. Antoniego szukali rady. Św. Antoni zmarł w roku 356, mając 105 lat. Jego życiorys, napisany wkrótce po jego śmierci przez św. Atanazego, wywarł wielki wpływ na ascezę chrześcijańską.

Życiorys św. Antoniego:

https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/swieci/tyniec2017-s_antoni.html

 

ANTYFONA NA WEJŚCIE Ps 92 (91), 13-14

Sprawiedliwy zakwitnie jak palma, * rozrośnie się jak cedr na Libanie; * zasadzony w domu Pańskim, * na dziedzińcach domu naszego Boga.

 

KOLEKTA

Boże, Ty powołałeś świętego Antoniego, opata, na pustynię, aby Ci służył z podziwu godną gorliwością, + spraw, za jego wstawiennictwem, * abyśmy wyrzekli się samych siebie i miłowali Ciebie ponad wszystko. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.