Komunikaty Kurii

Komunikaty Kurii na I Niedzielę Wielkiego Postu, 18.02.2018 r.

Wpisany przez red.

1. Przesyłamy List Biskupa Rzeszowskiego Jana Wątroby na Wielki Post 2018 r., do odczytania wiernym na wszystkich Mszach św. w I Niedzielę Wielkiego Postu, 18.02.2018 r.

2. Wielkopostny Dzień Skupienia dla Kapłanów przeżywać będziemy w tym roku: w sobotę, 17 lutego: 10.00 – Sędziszów OO. Kapucyni; 14.00 – Dębowiec – Księża Saletyni oraz w poniedziałek, 19 lutego: 15.00 i 19.00 DD „Tabor” Rzeszów

3. DD Tabor w Rzeszowie zaprasza w środę, 21 lutego o godz. 19.15 na kolejną Katechezę Audiowizualną, której gościem jest ppor. Karol Cierpica – oficer Wojska Polskiego, weteran uczestnik wielu zagranicznych misji wojskowych, m.in. w Afganistanie. Obecnie członek Szkoły Nowej Ewangelizacji Sursum Corda w Krakowie. Brał udział w misji w Afganistanie, gdy baza wojskowa, w której przebywał została zaatakowana przez terrorystów. Życie ocalił mu młody amerykański żołnierz, który go osłaniał. Pan Karol podzieli się w swoim świadectwie z czym borykał się po powrocie do Ojczyzny, jak wyglądała wtedy jego relacja z Bogiem oraz dlaczego żołnierz zaczął uczęszczać na spotkania Szkoły Nowej Ewangelizacji. Wstęp wolny.

4. W dniach 23-25 lutego w domu rekolekcyjnym w Rzeszowie – Przybyszówce odbędzie się prowadzony przez Szkołę Nowej Ewangelizacji bł. Pawła VI Kurs Nowe Życie. Jest on adresowany do osób chcących doświadczyć spotkania z Bogiem i pogłębić dar żywej wiary. Zapraszamy szczególnie osoby działające już w różnych ruchach czy wspólnotach. To czas na odnowienie swojej więzi z Panem Jezusem i Kościołem. Jest to podstawowy kurs ewangelizacyjny, przekazujący Kerygmat. Więcej informacji na stronie: www.sne.rzeszow.pl lub u ks. Piotra Gnata, dyrektora SNE (tel. 509 554 335).

5. Odpowiadając na apel Ojca Świętego Franciszka, który podczas niedzielnych rozważań po modlitwie Anioł Pański wezwał cały Kościół, aby piątek, 23 lutego br. był dniem modlitwy i postu w intencji pokoju w Demokratycznej Republice Konga i w Południowym Sudanie, pragniemy włączyć się w to ważne i szlachetne przedsięwzięcie. Zachęćmy wiernych do modlitwy i postu w tym dniu we wskazanych przez Ojca Świętego intencjach.

6. W II Niedzielę Wielkiego Postu, 25 lutego, będziemy przeżywać Dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. Prosimy o zorganizowanie w tym dniu zbiórki pieniężnej do puszek na rzecz dzieła pomocy misjonarzom Ad Gentes.

7. W II Niedzielę Wielkiego Postu, 25 lutego, w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie odbędzie się wielkopostny dzień skupienia dla Stowarzyszenia Przyjaciół WSD. Rozpoczęcie o godz. 10.00. Prosimy o przekazanie zaproszenia do członków Stowarzyszenia.

8. Referat ds. Duszpasterstwa Młodzieży organizuje kurs dla wychowawców. Kurs odbędzie się w sobotę, 3 marca w DD „Tabor” w Rzeszowie (ul. Połonińska 25). Początek o godz. 9.00, zakończenie ok 15.30 (w przerwie posiłek). Koszt 50 zł. Ze względów organizacyjnych zgłoszenia o liczbie osób chętnych do odbycia kursu należy przesyłać SMS-em na nr 737 900 860 do 1 marca br.

9. Wyższe Seminarium Duchowne w Rzeszowie zaprasza uczniów szkół średnich i studentów na dzień skupienia mający na celu pomoc w rozeznaniu powołania kapłańskiego. Spotkanie to odbędzie się w niedzielę, 4 marca 2018 r., w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie (ul. Witolda 11A), w godzinach 10.00-15.00. Taki dzień skupienia jest dobrą okazją do wstępnego zapoznania się z Seminarium, rozmowy z księżmi w nim posługującymi oraz z klerykami. Prosimy księży o promocję tego zaproszenia oraz ewentualną pomoc w dotarciu do Seminarium.

10. Referat ds. Duszpasterstwa Młodzieży przypomina duszpasterzom o organizowanym wyjeździe młodych na Światowe Dni Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 r. Prosimy, aby jak najszybciej (do końca lutego) potwierdzić chęć udziału młodzieży i księży w tym wydarzeniu SMS-em na nr 737 900 860 Szczegółowe informacje na stronie www.zbuta.rzeszow.pl w zakładce PANAMA 2019.

11. Kino Zorza w Rzeszowie oraz inne kina zapraszają od 2 marca na film „Moja Miłość”. Film twórców filmu „”Bóg nie umarł” opowiada historię, która w 1999 r. wstrząsnęła światem, gdy na teren szkoły wtargnęli dwaj uczniowie i strzelając z broni palnej zamordowali dwunastu uczniów i nauczyciela. „Moja Miłość” to prawdziwa historia opowiedziana oczami głównej bohaterki – Rachel Joy Scott. Rachel pokazuje jak świadomie żyć wiarą i nie ugiąć się nawet w obliczu śmierci.

12. W związku ze znaczącym wzrostem w styczniu liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych na terenie województwa podkarpackiego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie prosi Księży o przypomnienie wiernym podstawowych zasad, których przestrzeganie jest niezbędne, aby uchronić siebie i innych przed zdarzeniami drogowymi:
• Pieszy zobowiązany jest korzystać z chodnika, a jeśli go nie ma, z jezdni pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustąpienia miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Zobowiązany jest iść lewą stroną drogi. To zapewni lepszą widoczność i bezpieczeństwo.
• Pieszy zobowiązany jest korzystać z oznaczonych przejść dla pieszych i sygnalizacji świetlnej (zielone światło).
• Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem jest dozwolone, gdy odległość od przejścia wynosi ponad 100 m i nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa. Przed przejściem należy popatrzeć
w lewo, prawo, a potem jeszcze raz w lewo i prawo. Jeśli nic nie nadjeżdża można przechodzić.
• Należy dbać o swoje i innych bezpieczeństwo używając po zmierzchu elementów odblaskowych widocznych dla innych uczestników ruchu.