Droga Krzyżowa w Mrukowej

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

“Panie, Ty widzisz, krzyża się nie lękam, Panie, Ty widzisz, krzyża się nie wstydzę. Krzyż Twój całuję, pod krzyżem uklękam, Bo na tym krzyżu Boga mego widzę…”

W czasie trwającego Wielkiego Postu zachęcamy do indywidualnych rozważań stacji Męki Pańskiej w Mrukowej.

Stacje Drogi Krzyżowej w lesie mrukowskim powstały z inicjatywy śp. Franciszka Bogunia
(kustosza sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu w latach 1992-2000). Dzięki serdecznej pomocy i ofiarności mieszkańców wsi w latach 1999-2000 w postaci kamiennych kapliczek wzniesiono sceny obrazujące męczeńską śmierć Chrystusa.

Każda z nich wiedzie do Kaplicy Matki Bożej, wybudowanej przez przez Wojciecha i Jakuba Balów z Samoklęsk w 1906 roku. Stanęła ona w miejscu poprzedniej drewnianej kapliczki z 1444 roku. Według przekazów Cudowna Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, wyrzeźbiona w drewnie lipowym, była niesiona ze Stropkowa na Węgrzech (obecnie Słowacja) do Klasztoru Ojców Karmelitów w Jaśle. W czasie odpoczynku Statua została postawiona na kamieniu, na którym pozostał ślad stóp Matki Boskiej. Fragment kamienia jest wmurowany w ścianę kaplicy. Przypisywane mu są cudowne uzdrowienia.

11 czerwca 2000 roku w Kaplicy została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. bp Kazimierza Górnego. Wtedy też została uroczyście erygowana Droga Krzyżowa.

Fot. N.J
Natalia Janowiec