6 tysięcy osób na Drodze Krzyżowej w Rzeszowie

W tym roku, rozważając stacje Drogi Krzyżowej, zwrócimy uwagę na rolę i działanie Ducha Świętego w naszym życiu, a także na narodowe wydarzenia, wśród których na pierwsze miejsce wysuwa się setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił biskup rzeszowski Jan Wątroba w słowach wprowadzenia do rozważań Drogi Krzyżowej ulicami Rzeszowa. W nabożeństwie uczestniczyło około sześciu tysięcy osób.

Droga Krzyżowa ulicami Rzeszowa

16.02.2018 – Droga Krzyżowa ulicami Rzeszowa

Opublikowany przez Diecezja Rzeszowska na 16 lutego 2018

16 lutego 2018 r. już po raz 23 odbyła się Droga Krzyżowa ulicami rzeszowskiego śródmieścia organizowana w pierwsze piątki Wielkiego Postu. „Zapraszam wszystkich uczestników do dania świadectwa o naszym przywiązaniu do krzyża Jezusa Chrystusa” – mówił przed rozpoczęciem nabożeństwa ks. Rafał Flak – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego rzeszowskiej Kurii Diecezjalnej. „Niech ta modlitwa będzie szczerym czasem zadośćuczynienia za nasze grzechy i całego świata” – zachęcał duchowny.

Tegorocznej modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba. Ponadto w nabożeństwie uczestniczył bp Edward Białogłowski, kilkudziesięciu kapłanów, klerycy, osoby konsekrowane i około sześciu tysięcy wiernych.

Rozważania przygotował ks. Daniel Nowak – dyrektor Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. W rozważaniach pojawiły się wątki związane z hasłem tegorocznego roku duszpasterskiego „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” jak również z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Autor rozważań m.in. apelował o narodową solidarność, współpracę i wzajemną troskę. Wychodząc od niepodległości państwowej i narodowej mówił o niepodległości ducha: „Na drodze krzyżowej naszego Zbawiciela uczymy się prawdziwej niepodległości. Nie tej państwowej, ale niepodległości wobec grzechu i zła. To ta wolność czyni nas wartościowymi narzędziami Ducha Świętego”. Rozważania czytali klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.

Uczestnicy nabożeństwa w wielkopostnej zadumie przeszli od krzyża – pomnika Ofiar Komunizmu na placu Śreniawitów przez ul. F. Szopena, al. Lubomirskich, ul. 3 Maja, ul. Sokoła do Bazyliki Ojców Bernardynów.

Krzyż nieśli kolejno: przedstawiciele Duszpasterstwa Młodzieży, służby mundurowe, Rycerze Kolumba, przedstawiciele Duszpasterstwa Nauczycieli, młodzież z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, uczniowie szkół Sióstr Prezentek, przedstawiciele Caritas Diecezji Rzeszowskiej, Towarzystwa św. Brata Alberta, rzemieślników, hospicjów, Rodziny Szkaplerznej, Bractwa św. Józefa, Duszpasterstwa Rodzin, Domowego Kościoła, Duszpasterstwa Akademickiego, pracownicy naukowi wyższych uczelni, przedstawiciele Akcji Katolickiej, Bractwa św. Michała, służba zdrowia i kapelani szpitali praz członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Liturgicznej Służby Ołtarza.

Podczas Drogi Krzyżowej o oprawę muzyczną zadbał zespół Wieczory Uwielbienia. Harcerze i członkowie Związku Strzeleckiego Strzelec szli przed krzyżem z pochodniami.

Po nabożeństwie odbyła się Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej pod przewodnictwem bp. Edwarda Białogłowskiego. W homilii bp Białogłowski odniósł się do Orędzia Ojca Świętego Franciszka na Wielki Post pod hasłem „Ponieważ wzmoże się nieprawość, ostygnie miłość wielu” (Mt 24,12): „Wielki Post jest także po to, abyśmy sobie uświadomili, że ostygliśmy w miłości”. Papieską receptą na oziębłość serca jest modlitwa, jałmużna i post, który „odbiera siłę naszej przemocy, rozbraja nas i stanowi wielką okazję do wzrastania”.

Pierwsza Droga Krzyżowa ulicami Rzeszowa odbyła się w 1996 r. Głównymi pomysłodawcami byli rzeszowscy kombatanci z Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, którzy chcieli upamiętnić ofiary komunizmu. Nabożeństwo rozpoczyna się przy krzyżu – pomniku Ofiar Komunizmu na placu Śreniawitów obok zamku, w którym przetrzymywano, torturowano i mordowano więźniów politycznych. Krzyż niesiony podczas ulicznej Drogi Krzyżowej nawiązuje do historii lat osiemdziesiątych XX wieku. Został zrobiony w 1981 r. z inicjatywy Zofii Flig – członkini Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Obwodowym Urzędzie Pocztowym i Telekomunikacyjnym w Rzeszowie – jako wotum dziękczynne za podpisanie Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich. Krzyż na co dzień jest przechowywany w kościele farnym w Rzeszowie. (tn)

Film: www.facebook.com/diecezjarzeszowska/ – łh

Zdjęcia z Drogi Krzyżowej – Tadeusz Rzucidło