Podkarpackie Misterium Wielkopostne

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

Zapraszamy na Podkarpackie Misterium Wielkopostne, jedyną i niepowtarzalną Drogę Krzyżową,
nabożeństwo oparte na Stacyjach Jerozolimskich odnalezionych na Podkarpaciu.
Wspólnie będziemy rozważać poprzez śpiew tradycyjnych pieśni Mękę Jezusa Chrystusa.
W tle brzmi tylko jeden instrument – lira korbowa.

2 marca o godz. 16.30 w kaplicy Szpitala Miejskiego w Rzeszowie
Msza święta o godz. 16.00

& Zespół Muzyki Dawnej i Tradycyjnej Vox Angeli z Rzeszowa
www.voxangeli.pl

Podkarpackie Misterium Wielkopostne
Stacye Jerozolimskie zostały odnalezione w Niewodnej u p. Marii Świstak przez Bartosza Gałązkę – podkarpackiego Kolberga.

Stały się one inspiracją, a przede wszystkim fundamentem Podkarpackiego Misterium Wielkopostnego.
Drogę Krzyżową kiedyś nazywano właśnie Stacyami Jerozolimskimi. Konstrukcja nawiązuje do wystawianych w średniowieczu Misteriów Męki Pańskiej. Wierni poprzez muzyczne rozważania podążają za Chrystusem drogą przez Mękę.

Stając się uczestnikami kolejnych Stacji nabożeństwa, wchodzą coraz głębiej w przeżywanie tej wielkiej tajemnicy.
Melodie i teksty stacji oraz większości pieśni zaczerpniętych do rozważań pochodzą z Podkarpacia.
Pieśni te mają wielowiekowy rodowód. Całość została uzupełniona tekstami pasyjnymi z Kancjonału Walentego z Brzozowa z XVI w.

Misterium wykonywane jest z akompaniamentem średniowiecznej liry korbowej ( Symphonia, wzór z Cantigas de Santa Maria z XIII w.), pojawiają się również utwory tradycyjne wykonywane a capella. Podążamy Drogą Krzyżową rozważając poprzez śpiew Mękę Jezusa Chrystusa.

Tegorocznej edycji będzie towarzyszyć premiera płyty: pt. “O Święty Jezu, cóżeś Ty przewinił” – Podkarpackie Misterium Wielkopostne.
Misterium zostało zarejestrowane na żywo w kościele pw. św. Jana Kantego w Ustrobnej.

Płyta pt. “O Święty Jezu, cóżeś Ty przewinił”
Wykonawcy:
Barbara Bator – śpiew