Więcej dla chorych. Światowy Dzień Chorego w diecezji rzeszowskiej

„Jezus, dotykając chorego na trąd, niejako przekroczył granice Prawa Mojżeszowego. W ten sposób pokazał nam, że w trosce o chorych zawsze można zrobić więcej” – mówił bp Jan Wątroba podczas obchodów 26. Światowego Dnia Chorego w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej 11 lutego 2018 r.

Główne obchody związane z Światowym Dniem Chorego w diecezji rzeszowskiej odbyły się Bazylice Ojców Bernardynów, która jest jednocześnie Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczył m.in.: ks. Wiesław Szurek – wikariusz biskupi ds. formacji stałej kapłanów, ks. Stanisław Słowik, ks. Władysław Jagustyn i ks. Piotr Potyrała – dyrektor i wicedyrektorzy Caritas Diecezji Rzeszowskiej i ks. Jacek Kaszycki – kapelan Klinicznego Szpitala nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.

Słowa powitania i wprowadzenia w treść uroczystości wypowiedział o. Rafał Klimas – kustosz Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej i proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W imieniu chorych głos zabrała Teresa Gajdek – dyrektor Diecezjalnego Centrum dla Osób Niepełnosprawnych i prezes Rzeszowskiego Klubu Chorych na Stwardnienie Rozsiane im Jana Pawła II. „My, chorzy i niepełnosprawni, prosimy o potrzebne dary, łaski i umocnienie, gdyż każdy dzień jest dla nas czasem próby” – podkreśliła.

Homilię wygłosił bp Jan Wątroba. Kaznodzieja, w pierwszej części, nawiązał do fragmentu Ewangelii o uzdrowieniu trędowatego, zapewniając, że także dzisiaj Pan Jezus chce i może oczyścić ludzkie serca: „Wystarczy zrobić to co trędowaty: Przyjść od Jezusa, upaść na kolana, uznać jego moc i władzę, zaufać miłosierdziu i poprosić o dar oczyszczenia”.

Biskup Rzeszowski zauważył, że historia Kościoła obfituje w liczne inicjatywy na rzecz chorych, a sam Kościół, jak wielokrotnie przypomina papież Franciszek, pełni rolę szpitala polowego: „Ojciec Święty lubi widzieć dzieje ludzkości jako nieustanną walkę dobra i zła, jako nieustanny ciąg konfliktów, tych niewielkich i tych o wymiarze globalnym. Konfliktów, wojen i walk, które pociągają za sobą nieustanne cierpienie, zranienia i bóle zarówno w sensie duchowym jak i fizycznym. Tu jest miejsce dla wspólnoty Kościoła – polowego szpitala, który jest blisko tych zranień i cierpień, i który spieszy z pomocą. Wszystkich poranionych na ciele i duchu ogarnia miłością, czułością i troską” – podkreślił bp Wątroba.

Nawiązując do zbliżającego się jubileuszu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej przypomniał, że ceną za wolność była ofiara ze zdrowia i życia wielu pokoleń naszych rodaków: „Tysiące naszych rodaków zdawało egzamin z patriotyzmu znosząc ogrom cierpienia, a nawet oddając życie za Polskę”. Wśród współczesnych przejawów patriotyzmu bo Jan wymienił m.in. troskę o chorych i niepełnosprawnych: „Miłość do Ojczyzny sprawdza się nie tylko w chwilach zagrożenia, chwilach wojny, ale również w czasie pokoju. A jednym z wyrazów tej miłości, najlepiej pojętego patriotyzmu, jest solidarność społeczna, oraz troska o najsłabszych, a w tym o ludzi chorych i niepełnosprawnych. Jezus, dotykając chorego na trąd, niejako przekroczył granice Prawa Mojżeszowego. W ten sposób pokazał nam, że w trosce o chorych zawsze można zrobić więcej”.

Po Mszy św. odbyło się nabożeństwo eucharystyczne z błogosławieństwem lourdzkim, a po nim licznie zgromadzeni w świątyni przyjęli sakrament namaszczenia chorych.

Eucharystia była transmitowana przez Katolickie Radio Via i Polskie Radio Rzeszów.

W ramach diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorego biskupi z Rzeszowa odwiedzą jedenaście placówek opiekuńczych i leczniczych. 11 lutego bp Kazimierz Górny modlił się za chorych w Cmolasie, a bp Edward Białogłowski z chorymi i personelem na Oddziale Opieki Paliatywno-Hospicyjnej przy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie. Biskup Jan Wątroba, oprócz Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, 11 lutego spotkał się z chorymi i personelem w Podkarpackim Centrum Chorób Płucnych. Do 15 lutego biskupi będą modlić się za chorych m.in. w Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Rzeszowie, w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie i w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. (tn)

Zdjęcia – tn