Zabawa i edukacja. Zimowiska w Myczkowcach

„Słuchając Ewangelii w otoczeniu pięknej, bieszczadzkiej przyrody, łatwiej jest zrozumieć prawdę o wielkości, dobroci i miłości Pana Boga” – mówił ks. Bogdan Janik – dyrektor Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach, podsumowując zorganizowane w ośrodku zimowiska. Podczas ferii zimowych w Myczkowcach odpoczywało 243 dzieci z sześciu dekanatów diecezji rzeszowskiej i z Kałusza na Ukrainie.

Pierwszy turnus trwał od 27 stycznia do 2 lutego. W ośrodku Caritas wypoczywało 125 dzieci z dekanatów: Czudec, Frysztak i Nowy Żmigród oraz dzieci z Kałusza na Ukrainie. Kierownikiem turnusu był Jan Lewandowski, a kapelanem – ks. Stanisław Szczepanik – wikariusz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Rzeszowie. 1 lutego uczestników zimowiska odwiedził, m.in., bp Jan Wątroba. Z tej okazji uczestnicy zimowiska zaprezentowali jasełkowy montaż słowno-muzyczny zatytułowany „Dobro zawsze zwycięża”. Dodatkowo dzieci z Kałusza z Ukrainy przygotowały występ muzyczny nawiązujący do ich rodzimej kultury.

W drugim turnusie, od 3 do 9 lutego, uczestniczyło 118 dzieci z dekanatów: Boguchwała, Nowy Żmigród i Sokołów Młp. oraz dzieci z domu dziecka w Rzeszowie. Kierownikiem turnusu był Tadeusz Nizioł, a kapelanem ks. Radosław Banaś – wikariusz parafii Świętej Trójcy w Czudcu. 8 lutego dzieci odwiedził, m.in., bp Edward Białogłowski. Grupa uczestników zimowiska zaprezentowała gościom przedstawienie pt. „Przyjaźń, miłość i rodzina to najpiękniejsza kraina”.

Na każdym z turnusów opiekę nad dziećmi sprawowało kilkunastu wychowawców. W codziennym programie był czas na zabawę i edukację. Do atrakcji zimowiska należał m.in. pokaz ratowania podczas załamania lodu w zbiorniku przeciw pożarowym przygotowany przez Państwową Straż Pożarną. Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej z Rzeszowa, w związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości, przeprowadzili lekcję historii pt. „Drogi do niepodległości”. Były też prelekcje Policji, przewodników górskich oraz nauka jazdy konnej w znajdującej się na terenie ośrodka stadninie. (tn)

Zdjęcia: www.caritas.rzeszow.pl (na stronie rzeszowskiej Caritas znajduje się obszerniejsza galeria zdjęć)