II Ogólnopolski Konkurs Prawa Kanonicznego – etap szkolny w Trzcianie

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

W dniu 8 marca 2018 r. w Zespole Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie k. Rzeszowa odbył się etap szkolny II Ogólnopolskiego Konkursu Prawa Kanonicznego- był to etap szkolny. W tym roku motywem przewodnim tej edycji konkursu były: Przeszkody małżeńskie w prawie kanonicznym. Uczniowie systematycznie przygotowywali się do udziału w tym przedsięwzięciu. Podczas regularnych spotkań poznawali poszczególne kanony Kodeksu Prawa Kanonicznego. Zapoznawali się również ze stosowną wykładnią tych przepisów i czytali szereg publikacji i artykułów związanych z zagadnieniami kazuistyki sakramentu małżeństwa. Spotkania był ubogacone licznymi egzemplikacjami ukazującymi powiązanie poszczególnych kanonów KPK z życiem.

Na uwagę zasługuje fakt, że w konkursie wzięło udział 11 uczniów z różnych typów szkół: Technikum Weterynarii, Technikum Usług Fryzjerskich i Kosmetycznych, a także Liceum Pożarniczego. Różnorodność ta wskazuje że przepisy prawne są ważne dla wszystkich i mają swoje zastosowanie w życiu każdego człowieka.
Wśród uczestników było także kilkoro maturzystów. Jak zaznacza Magdalena Górecka z kl IV TWB: Do konkursu przygotowywałam się bardzo sumiennie i systematycznie. Wiedza zdobyta podczas tych przygotowań, oprócz tego, że przydała się podczas konkursu prawniczego, zostanie przeze mnie wykorzystana w dorosłym życiu, a na pewno podczas przygotowań do sakramentu małżeństwa.

Wszystkim uczestnikom tej edycji konkursu Prawa Kanonicznego życzymy satysfakcji ze zdobytej wiedzy oraz sukcesów naukowych. Mamy także nadzieję, że zakwalifikują się do drugiego etapu konkursu, który odbędzie się na Uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na Wydziale Prawa. Etap szkolny odbył się dzięki współpracy przedstawicielowi ZSTW w Trzcianie i Studencko-Doktoranckiego Koło Naukowego Prawa Kanonicznego Regula Iuris.

Tekst: ks. Rafał Janas
Foto: Bartłomiej Rębisz