Jezu, Ty się tym zajmij – rekolekcje na Taborze

Życie i duchowość ks. Dolindo Ruotolo były głównym tematem rekolekcji w Domu Diecezjalnym Tabor w Rzeszowie. Konferencje głosiła Joanna Bątkiewicz-Brożek – autorka biografii włoskiego duchownego.

11 marca 2018 r. w Domu Diecezjalnym Tabor w Rzeszowie zakończyły się trwające trzy dni rekolekcje wielkopostne pt. „Jezu, Ty się tym zajmij”, w których uczestniczyło ponad 100 osób. Za liturgiczną stronę rekolekcji odpowiadali dyrektorzy „Taboru”: ks. Daniel Drozd i ks. Tomasz Rusyn. Podczas rekolekcji uczestnicy wysłuchali pięciu godzinnych konferencji Joanny Bątkiewicz-Brożek – autorki pierwszej biografii ks. Dolindo Ruotolo. „Wielokrotnie uczestniczyłam w spotkaniach na temat ks. Ruotolo, natomiast po raz pierwszy w Rzeszowie głoszę konferencje podczas rekolekcji” – mówiła dziennikarka, pisarka i tłumaczka.

Tematem konferencji było życie i twórczość ks. Ruotolo. Biografia kapłana z Neapolu dla coraz szerszej liczby katolików stanowi źródło duchowych inspiracji. Bątkiewicz-Brożek mówiła m.in. o pokorze ks. Dolindo, miłości do Kościoła, umiłowaniu modlitwy i Pisma św. (ks. Dolindo jest autorem komentarza do wszystkich ksiąg Biblii).

Osobną wartość stanowiło świadectwo duchowości samej dziennikarki. Kiedy Joanna Bątkiewicz-Brożek mówiła o motywach zainteresowania ks. Dolindo, o poszukiwaniach materiałów w Nepaolu, rozmowach z osobami, które go pamiętają, słuchacze mogli zobaczyć nie tylko pisarkę, dla której życie ks. Ruotolo stanowi jedynie materiał dziennikarski, ale osobę, która poznane treści uwzględnia w swojej duchowości.

W prawie wszystkich konferencjach pojawiły się najbardziej znane słowa, które pozostawił ks. Dolindo: „Jezu, Ty się tym  zajmij”. Tę modlitwę ks. Ruotolo spisał podczas objawienia jakie miał w 1940 r. Gdy pisał list do jednej ze swoich duchowych córek poczuł przymus przekazania właśnie tych słów Jezusa. Podczas konferencji dziennikarka zwracała uwagę na podobieństwo tej modlitwy do słów: „Jezu, ufam Tobie” znane z objawień św. Faustynie. „Nie jest to spychologia, gdzie zrzucamy wszystko na Pana Jezusa, ale bezgraniczna ufność Panu Bogu” – podkreślała autorka biografii ks. Dolindo.

W godzinie świadectw kończącej rekolekcje ich uczestnicy zwracali uwagę na wartość modlitwy słowami „Jezu, Ty się tym zajmij”. Wielu z nich już od dłuższego czasu korzysta z tej modlitwy. Osoby, które nie znały o. Dolindo i poniekąd trafiły na rekolekcje przez „przypadek” mówiły o głębi oddziaływania Pana Boga przez treści związane z życiem i duchowością ks. Ruotolo. Wiele osób podkreślało odkrycie wartości Kościoła, który trzeba kochać. Zwracali też uwagę inspirujące słowa ks. Dolindo dotyczące umiłowania Serca Pana Jezusa, Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej.

Ks. Dolindo Ruotolo urodził się 6 października 1882 r. w Neapolu. Po święceniach kapłańskich w 1905 r. pracował m.in. seminarium duchownym. Począwszy od 1907 r. kilkakrotnie stawał przed Świętym Oficjum podejrzewany m.in. o poglądy modernistyczne. Był zawieszany w obowiązkach kapłańskich (czasem dotyczyło to tylko sprawowania sakramentu pokuty, innym razem także sprawowania Eucharystii). Dopiero w 1937 r. ostatecznie wrócił do posługi kapłańskiej. Do śmierci 19 listopada 1970 r. pracował w Neapolu. Pozostawił po sobie liczne komentarze biblijne, dzieła teologiczne, mistyczne i ascetyczne oraz listy i zapiski autobiograficzne. W 1997 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. (tn)

Zdjęcia – tn