Komunikaty Kurii

Komunikaty Kurii na III Niedzielę Wielkiego Postu, 04.03.2018 r.

Wpisany przez red.

1. W niedzielę, 4 marca, przeżywać będziemy imieniny biskupa seniora Kazimierza Górnego. Zachęcamy do modlitwy w Jego intencji. Biskup Solenizant odprawi Mszę św. w kościele św. Krzyża w Rzeszowie z udziałem studentów ze Wschodu, z racji tzw. „Kaziuków” w niedzielę, 4 marca, o godz. 9.30, a po niej będzie możliwość złożenia życzeń Solenizantowi w budynku Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, przy ul. Zamkowej 4.

2. Wyższe Seminarium Duchowne w Rzeszowie zaprasza uczniów szkół średnich i studentów na dzień skupienia mający na celu pomoc w rozeznaniu powołania kapłańskiego. Spotkanie to odbędzie się w niedzielę, 4 marca 2018 r., w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie (ul. Witolda 11A), w godzinach 10.00-15.00. Taki dzień skupienia jest dobrą okazją do wstępnego zapoznania się z Seminarium, rozmowy z księżmi w nim posługującymi oraz z klerykami. Prosimy księży o promocję tego zaproszenia oraz ewentualną pomoc w dotarciu do Seminarium.

3. Dom Diecezjalny TABOR zaprasza na spotkanie z p. Romanem Kluską – polskim przedsiębiorcą, filantropem, twórcą i byłym prezesem giełdowej spółki Optimus SA. Spotkanie odbędzie się w auli DD Tabor 7 marca 2018 r. godz. 18.00. Liczba miejsc ograniczona. Wstęp wolny za okazaniem darmowej wejściówki, które można odebrać w DD TABOR, Radiu VIA, Kinie ZORZA i w księgarni SALETINA przy kościele Saletynów w Rzeszowie.

4. W czwartek, 8 marca, zapraszamy na Jadwiżański Wieczór Uwielbienia do parafii św. Jadwigi w Gorlicach. Gościem spotkania będzie aktorka Patrycja Hurlak, znana z seriali: „Klan”, „Na wspólnej” oraz „M jak miłość”, która wygłosi świadectwo nawrócenia. W programie: o godz. 18.45 świadectwo, następnie uwielbienie prowadzone przez ks. Karola Tomczaka MS, zakończone błogosławieństwem. Po modlitwie – możliwość zakupienia książki Patrycji Hurlak „Nawrócona wiedźma”.

5. Zapraszamy młodzież na Diecezjalne Mistrzostwa w piłce siatkowej Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które odbędą się w sobotę, 10 marca w Gorlicach. Rozpoczęcie o godz. 9.00 Mszą Świętą w parafii św. Jadwigi Królowej w Gorlicach. Zapisy poprzez stronę internetową www.ksm.rzeszow.pl – do 5 marca.

6. Dom Diecezjalny TABOR zaprasza w dniach 9-11 marca 2018 r. na rekolekcje wielkopostne z o. Dolindo. Konferencje głosić będzie p. Joanna Bątkiewicz-Brożek – dziennikarka, publicystka, tłumaczka, autorka pierwszej na świecie kompletnej biografii o. Dolindo Ruotolo. Liczba miejsc ograniczona. Konieczność zapisów. Informacje na www.tabor.rzeszow.pl.

7. Parafia Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie zaprasza na Koncert Pieśni Pasyjnej, który odbędzie się 11 marca bezpośrednio po Mszy św. o godz. 17.00 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie (Rzeszów – Biała). Wystąpią chóry i zespoły z Rzeszowa, Radymna, Rakszawy, Świdnika i Zamościa.

8. DD Tabor zaprasza na rekolekcje wielkopostne pt. “Dekalog czy antyDekalog?” prowadzone przez ks. prał. Mariana Rajchela – egzorcystę Archidiecezji Przemyskiej, kierownika duchowego, kaznodzieję, pielgrzyma, duszpasterza grup, mieszkającego i pracującego w Jarosławskim Opactwie. Konferencje będą głoszone w dużej auli DD Tabor, ul. Połonińska 25, w dniach 16-18 marca 2018 r. Zapisy na tabor.rzeszow.pl. VERTE!!!

9. Duszpasterstwo Służby Zdrowia Diecezji Rzeszowskiej zaprasza pracowników służby zdrowia oraz ludzi chorych i cierpiących, a także ich rodziny na rekolekcje wielkopostne w dniach 18 – 20 marca 2018 r., w kaplicy pw. św. Brata Alberta w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2, im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie (ul. Lwowska 60). Tematem rekolekcji będą słowa: “Duch Święty niech nas umacnia”. Rekolekcje te będą równocześnie kontynuacją comiesięcznych spotkań formacyjnych. Księży kapelanów spoza Rzeszowa prosimy także o zorganizowanie w kaplicach szpitalnych rekolekcji wielkopostnych. Szczegóły na stronie internetowej: http://dsz.rzeszow.pl.

10. Instytut Teologiczno-Pastoralny im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie przyjmuje zapisy osób chętnych na Kurs dla fotografów i kamerzystów liturgicznych, który odbędzie się w dniach 20-23.03.2018 r. Szczegóły zamieszczone są na stronie internetowej Instytutu: www.instytut.diecezja.rzeszow.pl.

11. Duszpasterstwo Rodzin zachęca do podejmowania dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w parafiach i wspólnotach naszej Diecezji. Deklaracje dostępne są w Kurii na portierni. Przesyłamy biuletyn na Dzień Świętości Życia. Zawiera on propozycję przeprowadzenia obrzędu przyrzeczeń Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego oraz rozważania do wykorzystania w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji obrony życia dzieci nienarodzonych. Książka jest równocześnie cegiełką na rzecz obrony życia w naszej diecezji. Jej koszt to 10 zł.

12. KUL w Lublinie przygotował, w ramach 100-lecia odzyskania niepodległości i 100-lecia istnienia uczelni, plakaty z serii „Nauczyciele wolności”. Przesyłamy te plakaty i prosimy o ich zawieszenie w gablocie i informację o tej serii.

13. Kino Zorza w Rzeszowie oraz inne kina zapraszają od 2 marca na film „Moja Miłość”. Film twórców filmu „”Bóg nie umarł” opowiada historię, która w 1999 r. wstrząsnęła światem, gdy na teren szkoły wtargnęli dwaj uczniowie i strzelając z broni palnej zamordowali dwunastu uczniów i nauczyciela. „Moja Miłość” to prawdziwa historia opowiedziana oczami głównej bohaterki – Rachel Joy Scott. Rachel pokazuje jak świadomie żyć wiarą i nie ugiąć się nawet w obliczu śmierci.

14. Od 16 marca br. w kinach będzie wyświetlany film „ŚWIĘTY NIEZŁOMNY”. Opowiada on historię Pedro Povedy, wytrwałego i innowacyjnego hiszpańskiego księdza, który otworzył nowe ścieżki edukacji dla dzieci oraz kobiet na początku XX wieku. Poveda otrzymał tytuł „Wychowawca i humanista” UNESCO oraz został kanonizowany w 2003 roku przez Papieża Jana Pawła II. Tłem dla historii jest wojna domowa w Hiszpanii. Honorowym patronem filmu jest Caritas Polska. Zachęcamy do oglądania.