Komunikaty Kurii

Komunikaty Kurii na IV Niedzielę Wielkiego Postu, 11.03.2018 r.

Wpisany przez red.

1. W ramach nowenny przed 11 listopada – 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę, prosimy w niedzielę, 11 marca, o modlitwę w intencji Ojczyzny. W minionych tygodniach zostały elektronicznie przesłane materiały do tej nowenny.

2. Parafia Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie zaprasza na Koncert Pieśni Pasyjnej, który odbędzie się 11 marca bezpośrednio po Mszy św. o godz. 17.00 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie (Rzeszów – Biała). Wystąpią chóry i zespoły z Rzeszowa, Radymna, Rakszawy, Świdnika i Zamościa.

3. W poniedziałek, 12 marca, zapraszamy siostry zakonne na kolejne spotkanie formacyjne u oo. Bernardynów w Rzeszowie. Z uwagi na trwające w bazylice prace remontowe, spotkanie rozpocznie się o godz. 9.45. Mszy św. o godz. 10.30 będzie przewodniczył bp Kazimierz Górny. Siostry z południowej części diecezja zapraszamy na spotkanie o godz. 15.00 do jasielskiej fary.

4. Centrum Medyczne „Medyk” w Rzeszowie zaprasza osoby gotujące dla księży na spotkanie, dotyczące profilaktyki prozdrowotnej, we wtorek, 13 marca, na godz. 9.00 do Domu Diecezjalnego „Tabor”. Spotkanie będzie okazją do wykładów i warsztatów dotyczących zdrowego gotowania i przygotowania posiłków oraz profilaktyki zdrowotnej osób gotujących. Szczegóły na załączonej informacji z CM „Medyk”. Bardzo prosimy o skorzystanie z tej możliwości i skierowanie osób gotujących na plebaniach na to spotkanie. Prosimy o wcześniejsze telefoniczne zgłoszenia pod numer tel. 17 865 20 94 – biuro Centrum Medycznego „Medyk”.

5. DD Tabor zaprasza na rekolekcje wielkopostne pt. “Dekalog czy antyDekalog?” prowadzone przez ks. prał. Mariana Rajchela – egzorcystę Archidiecezji Przemyskiej, kierownika duchowego, kaznodzieję, pielgrzyma, duszpasterza grup, mieszkającego i pracującego w Jarosławskim Opactwie. Konferencje będą głoszone w dużej auli DD Tabor, ul. Połonińska 25, w dniach 16-18 marca 2018 r. Zapisy na tabor.rzeszow.pl.

6. Duszpasterstwo Służby Zdrowia Diecezji Rzeszowskiej zaprasza pracowników służby zdrowia oraz ludzi chorych i cierpiących, a także ich rodziny na rekolekcje wielkopostne w dniach 18 – 20 marca 2018 r., w kaplicy pw. św. Brata Alberta w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2, im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie (ul. Lwowska 60). Tematem rekolekcji będą słowa: “Duch Święty niech nas umacnia”. Rekolekcje te będą równocześnie kontynuacją comiesięcznych spotkań formacyjnych. Księży kapelanów spoza Rzeszowa prosimy także o zorganizowanie w kaplicach szpitalnych rekolekcji wielkopostnych. Szczegóły na stronie internetowej: http://dsz.rzeszow.pl.

7. Parafia św. Józefa w Rzeszowie – Zwięczycy oraz Wspólnota Mężczyzn św. Józefa organizuje spotkanie dla mężczyzn. Odbędzie się ono w piątek, 16 marca. Rozpoczęcie drogą krzyżową o godz. 19.00 przy domu diecezjalnym “Tabor” (na drogę krzyżową zapraszamy wszystkich chętnych), następnie przejście do kościoła parafialnego w Zwięczycy, gdzie odbędzie się dalsza część spotkania.

8. Instytut Teologiczno-Pastoralny im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie przyjmuje zapisy osób chętnych na Kurs dla fotografów i kamerzystów liturgicznych, który odbędzie się w dniach 20-23 marca 2018 r. Szczegóły zamieszczone są na stronie internetowej Instytutu: www.instytut.diecezja.rzeszow.pl.

9. Zapraszamy na Ekstremalną Drogę Krzyżową, która wyruszy w piątek, 23 marca, o godz. 20.00 sprzed kościoła Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie.

10. W niedzielę 25 marca duszpasterze młodzieży regionu Jasło zapraszają młodzież z parafii z Jasła i okolic na wspólnie przeżywanie Niedzieli Palmowej, a równocześnie XXXIII Światowego Dnia Młodzieży. Spotkanie rozpocznie się zawiązaniem wspólnoty o godz. 11.45 w kościele św. Antoniego w Jaśle. O godzinie 12:30 rozpocznie się Msza święta pod przewodnictwem bp. Edwarda Białogłowskiego. Prosimy o przywiezienie palm przez młodzież. VERTE!!!

11. W Niedzielę Palmową, 25 marca, o godz. 18.00 parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu w Parku Matki Bożej organizuje już czwartą edycję Misterium Męki Pańskiej. W zeszłorocznym misterium odegranym przez 80 aktorów, zebrało się prawie 5000 widzów. Serdecznie zapraszamy indywidualnie, można również zorganizować wspólny wyjazd autokarowy na swoiste wprowadzenie w przeżywanie Wielkiego Tygodnia i Świętego Triduum Paschalnego.

12. W poniedziałek, 5 marca br., zmarł śp. ks. kan. Edward Moskal, emerytowany proboszcz ze Strażowa, w ostatnich latach przebywający w Domu Księży Seniorów w Rzeszowie. Księży Diecezjalnych prosimy o odprawienie jednej Mszy św. w intencji zmarłego kapłana (zgodnie z dekretem Biskupa Rzeszowskiego).

13. Od 16 marca br. w kinach będzie wyświetlany film „ŚWIĘTY NIEZŁOMNY”. Opowiada on historię Pedro Povedy, wytrwałego i innowacyjnego hiszpańskiego księdza, który otworzył nowe ścieżki edukacji dla dzieci oraz kobiet na początku XX wieku. Poveda otrzymał tytuł „Wychowawca i humanista” UNESCO oraz został kanonizowany w 2003 roku przez Papieża Jana Pawła II. Tłem dla historii jest wojna domowa w Hiszpanii. Honorowym patronem filmu jest Caritas Polska. Zachęcamy do oglądania.