Komunikaty Kurii

Komunikaty Kurii na Niedzielę Palmową, 25.03.2018 r.

Wpisany przez red.

1. W niedzielę 25 marca, Niedziela Palmowa i 26-rocznica powstania Diecezji. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia zostały przeniesione na poniedziałek po Oktawie Wielkanocy, 9 kwietnia.

2. Duszpasterstwo młodzieży zaprasza młodych wraz z duszpasterzami na 33. Światowy Dzień Młodzieży w Niedzielę Palmową, 25 marca 2018 r. Prosimy duszpasterzy o zachęcenie młodzieży i ewentualne zorganizowanie transportu z parafii lub dekanatu. Zachęcamy do przygotowania palm. Tradycyjnie spotkanie będzie organizowane w trzech miejscach: Rzeszów – początek godzina 11.15 – przy obelisku Jana Pawła II w Parku Papieskim, po uroczystości przejazd do DD Tabor – zapewniany transport, posiłek i projekcję filmu; Jasło – godzina 11.45 w kościele par. św. Antoniego – odpowiedzialny ks. Wojciech Chrostowski i ks. Krzysztof Kalamaszek; Gorlice – godz. 13.30, par. św. Jadwigi Królowej – odpowiedzialny ks. Dominik Leniart. Na spotkanie młodzieży oprócz palm wykonanych przez wspólnoty młodzieży (konkurs i procesja) każdy uczestnik niech zabierze zieloną gałązkę, a dziewczęta zielony element wpleciony we włosy. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.zbuta.rzeszow.pl.

3. W Niedzielę Palmową, 25 marca, o godz. 18.00 parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu w Parku Matki Bożej organizuje już czwartą edycję Misterium Męki Pańskiej. W zeszłorocznym misterium, odegranym przez 80 aktorów, uczestniczyło prawie 5000 widzów. Serdecznie zapraszamy indywidualnie, można również zorganizować wspólny wyjazd autokarowy.

4. Osoby życia konsekrowanego zapraszamy na życzenia świąteczne w Wielką Środę, 28 marca o godz. 12.00 w Kurii Diecezjalnej, przy ul. Zamkowej 4.

5. Wszystkich Kapłanów zapraszamy serdecznie do udziału we Mszy św. Krzyżma w Wielki Czwartek o godz. 10.00 w Katedrze (prosimy przywieźć albę, cingulum i stułę koloru złotego). Do koncelebry przy Ks. Biskupie zapraszamy jubilatów obchodzących złoty i srebrny jubileusz kapłaństwa. Do odbioru olejów św. prosimy księży dziekanów (prosimy zabrać nowe naczynia na oleje). Kanoników gremialnych Kapituły Katedralnej w Rzeszowie prosimy o udział w uroczystości w strojach chórowych.

6. W Wielki Czwartek serdecznie zapraszamy wszystkich ministrantów, lektorów, schole, Dziewczęcą Służbę Maryjną, Oazę Dzieci Bożych oraz ich opiekunów do udziału w Diecezjalnej Pielgrzymce Liturgicznej Służby Ołtarza do Katedry (udział w strojach liturgicznych). Rozpoczęcie o godz. 9.30. Duszpasterzy prosimy o zorganizowanie pielgrzymki. Po Mszy św. istnieje możliwość odwiedzenia Seminarium (Instytut, przy ul. Witolda 11a).

7. W związku ze zbliżającym się Triduum Paschalnym prosimy zadbać o piękno liturgii i zachowania przepisów liturgicznych dotyczących godzin rozpoczęcia nabożeństw (zwłaszcza w Wielką Sobotę – rozpoczęcie najwcześniej o godz. 19.00).

8. Przesyłamy list Ks. Rektora UPJP II w Krakowie do odczytania w Poniedziałek Wielkanocny. W tym dniu taca przeznaczone jest na KUL i UPJP II w Krakowie. Prosimy o wpłacanie na konto Kurii lub w kasie Kurii.

9. Telewizja Polska przesyła plakat zachęcający do oglądania programów religijnych w czasie Świąt Wielkanocnych w telewizyjnej Jedynce. Prosimy o zawieszenie plakatu i zachęcenie wiernych do skorzystania z transmisji.

10. Dom Diecezjalny „Tabor” zaprasza w niedzielę, 8 kwietnia, o godz. 15.00 na „Niedzielę Miłosierdzia Bożego na Taborze”. W programie: koronka, koncert, uwielbienie, Eucharystia, agapa. Przesyłamy plakat.

11. Przesyłamy materiały na Tydzień modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego.

12. Caritas Diecezji Rzeszowskiej prosi o deklarację przekazania 1% od podatku na Caritas Bliźni w Potrzebie – KRS 0000251723. Informacja ta znajduje się na afiszu przesłanym wcześniej wraz z ulotkami. Zgromadzone środki służą do pomocy w leczeniu oraz stanowią wsparcie w sytuacjach losowych, np. pożar.

13. Kino „Zorza” w Rzeszowie zaprasza w Niedzielę Palmową, 25 marca o godz. 17.00 film, który jest fascynującym spacerem po czterech bazylikach papieskich w Rzymie „Św. Piotr i inne papieskie bazyliki Rzymu 3D”.

14. Kino Zorza w Rzeszowie zaprasza na filmy: „Maria Magdalena” – od 6 kwietnia i „Paweł Apostoł Chrystusa” – od 4 maja.

15. Przesyłamy obrazki z Koronką do Miłosierdzia Bożego z prośbą o rozdanie wiernym i zachętę do jej odmawiania.

16. Centrum Medyczne „Medyk” we współpracy z Diecezją Rzeszowską i G2A Arena organizuje 5 maja br., w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce, I Kongres „Niewydolne serce”, dotyczący chorób serca i profilaktyki w tym zakresie. Kongres jest organizowany dla mieszkańców naszej diecezji. W związku z tym prosimy o przekazanie informacji parafianom, zawieszenie plakatów i przeprowadzenie zapisów chętnych do udziału w tym kongresie. Szczegółowe informacje w piśmie prezesa CM Medyk.