Komunikaty Kurii

Komunikaty Kurii na V Niedzielę Wielkiego Postu, 18.03.2018 r.

Wpisany przez red.

1. Instytut Teologiczno-Pastoralny im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie przyjmuje zapisy osób chętnych na Kurs dla fotografów i kamerzystów liturgicznych, który odbędzie się w dniach 20-23 marca 2018 r. Szczegóły zamieszczone są na stronie internetowej Instytutu: www.instytut.diecezja.rzeszow.pl.

2. Zapraszamy na Ekstremalną Drogę Krzyżową, która wyruszy w piątek, 23 marca. Rozpocznie się o godz. 20.00 Mszą św. w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie (kościół garnizonowy). Następnie wyjście w małych, liczących maksymalnie 10 osób grupach – nocą, w milczeniu, aby przeżyć choć odrobinę trudu, jaki przeżył Chrystus w czasie swej drogi na Golgotę. Zapisy odbywają się przez stronę: www.edk.org.pl.

3. W sobotę, 24 marca 2018 r. w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie odbędzie się XIV Kongres Nauczycieli pt. „Między subiektywizmem a obiektywizmem”. W programie: Objawienia prywatne – ks. dr Paweł Pietrusiak; Subiektywizm, obiektywizm, człowiek – mgr Ewa Rybka Oktaba – psycholog; Sł. Boża Rozalia Celak (prezentacja i spektakl) – an. Anna Stromczyńska. Rozpoczęcie o godz. 9.30. Bez zgłoszeń. Informacje: ks. J. Podlaszczak, tel. 602 667 694.

4. W sobotę, 24 marca, przeżywać będziemy Narodowy Dzień Życia. Z tej okazji organizowane jest sympozjum w Urzędzie Wojewódzkim (23 marca) oraz szereg innych wydarzeń: program szczegółowy na plakatach (parafie Rzeszowa).

5. Diakonia Życia Ruchu Światło-Życie Diecezji Rzeszowskiej zaprasza w dniu 24 marca 2018 r. do Parafii bł. Karoliny (Rzeszów, ul. Kościelna 15A) na wieczór modlitwy dla rodziców, którzy stracili swoje dziecko. Szczegóły na plakacie.

6. W niedzielę 25 marca, Niedziela Palmowa, 26-rocznica powstania Diecezji. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia zostały przeniesione na poniedziałek po Oktawie Wielkanocy, 9 kwietnia.

7. Duszpasterstwo młodzieży zaprasza młodych wraz z duszpasterzami na 33. Światowy Dzień Młodzieży w Niedzielę Palmową, 25 marca 2018 r. Prosimy duszpasterzy o zachęcenie młodzieży i ewentualne zorganizowanie transportu z parafii lub dekanatu. Zachęcamy do przygotowania palm. Tradycyjnie spotkanie będzie organizowane w trzech miejscach: Rzeszów – początek godzina 11.15 – przy obelisku Jana Pawła II w Parku Papieskim, po uroczystości przejazd do DD Tabor – zapewniany transport, posiłek i projekcję filmu; Jasło – godzina 11.45 w kościele par. św. Antoniego – odpowiedzialny ks. Wojciech Chrostowski i ks. Krzysztof Kalamaszek; Gorlice – godz. 13.30, par. św. Jadwigi Królowej – odpowiedzialny ks. Dominik Leniart. Na spotkanie młodzieży oprócz palm wykonanych przez wspólnoty młodzieży (konkurs i procesja) każdy uczestnik niech zabierze zieloną gałązkę, a dziewczęta zielony element wpleciony we włosy. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.zbuta.rzeszow.pl.

8. W Niedzielę Palmową, 25 marca, o godz. 18.00 parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu w Parku Matki Bożej organizuje już czwartą edycję Misterium Męki Pańskiej. W zeszłorocznym misterium odegranym przez 80 aktorów, zebrało się prawie 5000 widzów. Serdecznie zapraszamy indywidualnie, można również zorganizować wspólny wyjazd autokarowy na swoiste wprowadzenie w przeżywanie Wielkiego Tygodnia i Świętego Triduum Paschalnego.

9. Caritas Diecezji Rzeszowskiej prosi o deklarację przekazania 1% od podatku na Caritas Bliźni w Potrzebie – KRS 0000251723. Informacja ta znajduje się na afiszu przesłanym wcześniej wraz z ulotkami. Zgromadzone środki służą do pomocy w leczeniu oraz stanowią wsparcie w sytuacjach losowych, np. pożar.

10. Od 16 marca br. w kinach będzie wyświetlany film „ŚWIĘTY NIEZŁOMNY”. Opowiada on historię Pedro Povedy, wytrwałego i innowacyjnego hiszpańskiego księdza, który otworzył nowe ścieżki edukacji dla dzieci oraz kobiet na początku XX wieku. Poveda otrzymał tytuł „Wychowawca i humanista” UNESCO oraz został kanonizowany w 2003 roku przez Papieża Jana Pawła II. Tłem dla historii jest wojna domowa w Hiszpanii. Honorowym patronem filmu jest Caritas Polska. Zachęcamy do oglądania.

11. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie zaprasza na Dni Otwarte, organizowane w dniach 7 i 14 kwietnia 2018 r. Jest to jedyna placówka tego rodzaju w województwie Małopolskim. Przesyłamy szczegółowe informacje dla parafii dekanatów: Gorlice i Biecz.

12. Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie w ramach projektu „Światło ze Wschodu”, realizowanego w ramach programu Interreg Polska-Słowacja, zrealizował spacery wirtualne w miejscach kultu maryjnego. Zdjęcia wykonano w 28 obiektach na terenie Województwa Małopolskiego, Województwa Podkarpackiego oraz Kraju Preszowskiego na Słowacji. Panoramy dostępne są w języku polskim, słowackim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim oraz Międzynarodowym Języku Migowym. Spacery dostępne są pod adresem www.szlak.maryjny.pl

13. Komunikat dla rolników: od 2018 r. zmianie uległy zasady ubiegania się o dopłaty bezpośrednie. Wnioski składane będą w formie elektronicznej. Służy do tego aplikacja eWniosekPlus, która będzie dostępna od 15 marca na stronie internetowej Agencji. W tym roku zamiast wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich możliwe jest złożenie Oświadczenia, w którym rolnik potwierdzi brak zmian w porównaniu z wnioskiem z 2017 roku. Termin składania oświadczeń wyznaczono od 15 lutego do 14 marca 2018 r. Natomiast nabór wniosków o płatności bezpośrednie rozpocznie się od 15 marca i potrwa do 15 maja br. Informacje dotyczące eWniosku i Oświadczenia: w Punktach Informacyjnych Biur Powiatowych ARiMR na stronie internetowej: www.arimr.gov.pl, pod bezpłatnym numerem infolinii 800 380 084