Miłosierdzie i Kościół – rekolekcje Caritas

„Miłosierdzie jest tym, co uwiarygodnia Kościół” – mówił bp Jan Wątroba do członków Parafialnych Zespołów Caritas uczestniczących w rekolekcjach w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym Caritas w Myczkowcach. W dwóch turach rekolekcji uczestniczyło blisko 400 osób z wszystkich dekanatów diecezji rzeszowskiej.

W pierwszej turze rekolekcji, od 23 do 25 lutego, uczestniczyło 201 osób z 13 dekanatów: Boguchwała, Czudec, Dębowiec, Jasło Wschód, Jasło Zachód, Nowy Żmigród, Rzeszów Fara, Rzeszów Południe, Rzeszów Katedra, Rzeszów Wschód, Rzeszów Zachód, Strzyżów i Tyczyn. W drugiej turze, od 2 do 4 marca, w rekolekcjach uczestniczyło 191 osób z 12 dekanatów: Biecz, Brzostek, Frysztak, Gorlice, Głogów Młp., Kolbuszowa Wschód i Zachód, Ropczyce, Rzeszów Północ, Sędziszów Młp., Sokołów Młp. i Wielopole Skrzyńskie.

Podczas obydwu serii rekolekcji konferencje i homilie głosił ks. Ireneusz Folcik – emerytowany proboszcz parafii św. Józefa w Rzeszowie i wykładowca homiletyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie. Konferencje i homilie dotyczyły działalności charytatywnej Kościoła i w dużej mierze były oparte o wątki z życia św. Józefa – oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Tematyka wystąpień nawiązywała również do hasła tegorocznego roku duszpasterskiego „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.

Uczestników pierwszej tury rekolekcji odwiedził bp Jan Wątroba. Podczas spotkania podziękował członkom Parafialnych Zespołów Caritas za ofiarną służbę na rzecz chorych i ubogich w parafiach. Miłosierdzie jest tym, co uwiarygodnia Kościół – podkreślił Biskup Rzeszowski. Nawiązując do udziału w rekolekcjach bp Wątroba dodał: Najpierw trzeba się samemu napełnić, aby potem przekazywać innym.

Uczestników drugiej tury odwiedził bp Edward Białogłowski, który również podziękował wszystkim zaangażowanym w charytatywne dzieła Kościoła. Nawiązując do kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny bp Białogłowski powiedział: W tych sercach odnajdujemy siebie i tych, którym służymy, którym dajemy serce. Stałą praktyką rekolekcyjnego pobytu w Myczkowcach są m.in. spotkania o charakterze praktycznym, które prowadzi ks. Stanisław Słowik – dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej. (tn)

Na podst. artykułów na stronie www.caritas.rzeszow.pl

Zdjęcia: www.caritas.rzeszow.pl