Newsy

Warsztaty dla kucharek i gospodyń

Zmiana stylu odżywiania drogą do dłuższego i zdrowego życia – taka idea przyświecała organizatorom i uczestnikom warsztatów dla gospodyń i kucharek pracujących na plebaniach diecezji rzeszowskiej.

13 marca 2018 r. w Domu Diecezjalnym Tabor w Rzeszowie odbyło się spotkanie dotyczące profilaktyki prozdrowotnej, w którym uczestniczyło 17 kucharek i gospodyń pracujących na plebaniach diecezji rzeszowskiej.

Spotkanie było podzielone na trzy części. W pierwszej gospodynie uczestniczyły w wykładzie dietetyczek z Poradni Dietetycznej Centrum Medycznego „Medyk” nt. zdrowego stylu gotowania i przygotowywania posiłków. „Chcemy nauczyć wszystkie panie kompleksowej idei żywienia, której realizacja daje szanse na długie życie oraz zachowanie sprawności intelektualnej i fizycznej do późnych lat” – przekonywały dietetyczki.

Następnie panie uczestniczyły w zajęciach na temat troski o własne zdrowie, głównie na temat profilaktyki raka piersi, jelita grubego i szyjki macicy. Wykłady i warsztaty praktyczne w formie nauki rozpoznawania wczesnych zmian chorobowych na fantomach prowadził lekarz Sebastian Opaliński z Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego im. ks. B. Markiewicza w Brzozowie.

W ostatniej części odbyły się warsztaty kulinarne prowadzone przez Poradnię Dietetyczną Centrum Medycznego „Medyk”. W ramach ćwiczeń przygotowano kilka posiłków, m.in. kopytka jaglane, żółte curry z kurczakiem, sałatkę z fetą i kaszą bulgur, sos warzywny z mielonym indykiem i kaszą, kanapki z pastą twarogowo-buraczkową i tartę z jabłkami.

Organizator spotkania, Centrum Medyczne „Medyk” z Rzeszowa, dla każdej gospodyni przygotował m.in. „Poradnik zdrowego żywienia księży dla kucharek i gospodyń z diecezji rzeszowskiej”. Już zaplanowano kolejne szkolenia. (tn)

Zdjęcia: ik