Zaproszenie na Drogę Krzyżową do Mrukowej

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

„O człowieku, ten krzyż to twój sternik, więc nie bój się grzmiących fal morza twojego życia… Krzyż będzie dla ciebie wzorem niezłomności, aż przymocujesz swe ciało do wiecznej czci wobec Ukrzyżowanego…, a wtedy z wielką zdobyczą dotrzesz do portu spokoju!” – św. German z Konstantynopola

Stowarzyszenie Wrzos i Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu zaprasza do udziału w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, które odbędzie się w sobotę 18 marca o godz. 10.00 w Mrukowej. Dojazd we własnym zakresie.

Stacje Drogi Krzyżowej w lesie mrukowskim powstały z inicjatywy śp. Franciszka Bogunia (kustosza sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu w latach 1992-2000). Dzięki serdecznej pomocy i ofiarności mieszkańców wsi w latach 1999-2000 w postaci kamiennych kapliczek wzniesiono sceny obrazujące męczeńską śmierć Chrystusa.

Każda z nich wiedzie do Kaplicy Matki Bożej, wybudowanej przez przez Wojciecha i Jakuba Balów z Samoklęsk w 1906 roku. Stanęła ona w miejscu poprzedniej drewnianej kapliczki z 1444 roku. Według przekazów Cudowna Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, wyrzeźbiona w drewnie lipowym, była niesiona ze Stropkowa na Węgrzech (obecnie Słowacja) do Klasztoru Ojców Karmelitów w Jaśle. W czasie odpoczynku Statua została postawiona na kamieniu, na którym pozostał ślad stóp Matki Boskiej. Fragment kamienia jest wmurowany w ścianę kaplicy. Przypisywane mu są cudowne uzdrowienia.

11 czerwca 2000 roku w Kaplicy została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp Kazimierza Górnego. Wtedy też została uroczyście erygowana Droga Krzyżowa.
Już dziś zaplanuj swój czas i weź udział w tym niezwykłym wielkopostnym nabożeństwie!

Natalia Janowiec