Noc na Taborze. Wyzwoleni w Duchu Świętym

W nocy z 20 na 21 kwietnia 2018 r. w Domu Diecezjalnym Tabor już po raz czwarty odbyła się akcja ewangelizacja dla młodzieży „Noc na Taborze”. W spotkaniu pod hasłem „Wyzwoleni w Duchu Świętym” uczestniczyło 200 uczniów gimnazjów i liceów. Specjalnym gościem wieczoru był zespół „Wyrwani z Niewoli”.

„Noc na Taborze” to koncert, konferencja, adoracja Najświętszego Sakramentu, sakrament pokuty, praca w grupach, Eucharystia i dyskoteka. Zabawa i ewangelizacja rozpoczęły się jeszcze w czasie drogi do Domu Diecezjalnego Tabor specjalnie wynajętymi autobusami MPK. Uczestnicy w wieku od 15 do 20 lat mieli ze sobą zakupione wcześniej po 5 zł bilety i karteczki z podpisanym przez siebie i rodziców regulaminem. Przy wejściu uczniowie otrzymali opaski na rękę z hasłem „Wyzwoleni w Duchu Świętym”.

Pierwszym punktem spotkania był dwugodzinny koncert zespołu „Wyrwani z Niewoli”. Grupę tworzą związani z Białymstokiem Jacek Zajkowski oraz Piotr Zalewski (autor książki „Wyrwani z Niewoli”). Obaj muzycy mają za sobą trudne doświadczenia: uzależnienia, problemy w szkole, myśli samobójcze. Artyści od kilku lat jeżdżą po całej Polsce grając koncerty, ewangelizując i dając świadectwo o nawróceniu i wyzwoleniu.

Po koncercie i przerwie na posiłek młodzież wysłuchała konferencji ks. Mateusza Mądro – wikariusza parafii Matki Bożej Różańcowej w Rzeszowie. Ksiądz Mądro przedstawił konferencję pt. „Grzech – wyzwolenie w Duchu Świętym”. W nawiązaniu do biblijnej symboliki kamienia pokazał rolę Ducha Świętego w wyzwoleniu z panowania złego ducha.

W dalszej części wieczoru uczniowie podzieli się na kilkadziesiąt małych grup. Specjalnie przygotowani animatorzy przeprowadzili spotkania biblijne w oparciu o fragment 8 rozdziału Listu św. Pawła do Rzymian („Albowiem prawo Ducha, który daje życie w Chrystusie Jezusie, wyzwoliło cię spod prawa grzechu i śmierci”) oraz fragment 8 rozdziału Ewangelii wg św. Jana („Jeśli pozostaniecie wierni mojej nauce, będziecie rzeczywiście moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda uczyni was wolnymi”).

Pół godziny przed północą rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Podczas adoracji była okazja do spowiedzi. Na penitentów czekało dziesięciu księży.

O godz. 1.30 rozpoczęła się Eucharystia. Mszy św. przewodniczył ks. Daniel Drozd – dyrektor Domu Diecezjalnego Tabor. W homilii ks. Drozd nawiązał do słów św. Piotra skierowanych do Jezusa Chrystusa: „Panie, do kogo pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A my uwierzyliśmy i poznaliśmy, że Ty jesteś Świętym Bożym”.

Po Mszy św. uczestnicy „Nocy na Taborze” przez dwie godziny bawili się na dyskotece w sali gimnastycznej.

Spotkanie zakończyło się o godz. 4.30 wspólną modlitwą i błogosławieństwem. Te same autobusy, które przywiozły młodzież, zabrały uczestników do centrum Rzeszowa.

Organizatorami „Nocy na Taborze” była ekipa Festiwalu Wiary 2018: Tomasz Stępień, Magdalena Stępień, Piotr Hołowienko oraz ks. Daniel Drozd, ks. Piotr Gnat – dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji bł. Pawła VI i ks. Tomasz Rusyn – moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie. (tn)

Zdjęcia: Piotr Kordyś