Pamięć i modlitwa

Wpisany przez red.

To było dla nas wielkie przeżycie. W niedzielę 11 kwietnia 2010 roku o godz.13.00 w bazylice archikatedralnej pw. Wniebowzięcia NMP we Lwowie odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Pana Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Jego żony Marii oraz wszystkich ofiar katastrofy w Smoleńsku. Koncelebrował ją arcybiskup  Mieczysław Mokrzycki wraz z proboszczem bazyliki ks. Janem Nikielem, sekretarzem lwowskiego metropolity ks. Andrzejem Legowiczem oraz rektorem Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie O. Borysem Hudziakiem. We Mszy Świętej uczestniczyli przedstawiciele konsulatu generalnego we Lwowie, ukraińskich władz państwowych i samorządowych, korpusu dyplomatycznego we Lwowie, Polacy ze Lwowa i  okolic.

Uczestnicy tego modlitewnego spotkania wypełnili bazylikę po brzegi. Wszystkim towarzyszył nastrój głębokiej zadumy i powagi. Przy ołtarzu stał portret Prezydenckiej Pary przepasany czarną wstęgą. Po Mszy Świętej słowa serdecznego współczucia na ręce polskiego konsula przekazali przedstawiciele władz obwodu lwowskiego. Liczna rzesza wiernych wpisała się do księgi kondolencyjnej.

Oprawę muzyczną uroczystej liturgii zapewnił Chór Kameralny „Collegium Musicum” Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie pracujący pod moim kierunkiem. Jako że była to II Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, a zarazem Niedziela Miłosierdzia Bożego, zabrzmiały pieśni błagalne o zmiłowanie Boże, o Męce Pańskiej, o Zmartwychwstania Pańskim, pieśni eucharystyczne. Po Mszy Świętej członkowie Chóru wraz z dyrygentem wpisali się do księgi kondolencyjnej.

„Boże! Okaż Zmarłym swoje miłosierdzie i przyjmij Ich do swego Królestwa!” – oto jeden z wpisów naszej rzeszowskiej grupy. Po Mszy Świętej wzruszeni Polacy ze Lwowa ze łzami w oczach dziękowali na nam za głębokie i wzruszające pieśni, dopełniające nastrój wspólnotowego skupienia.

Andrzej Szypuła