52 Matki Boże na Taborze

52 obrazy, tyle ile wezwań Litanii Loretańskiej, liczy wystawa prac Justyny Skoczylas, którą można obejrzeć w małej auli Domu Diecezjalnego Tabor w Rzeszowie. Wykonane różnymi technikami wizerunki Matki Bożej pomagają zrozumieć treść wezwań od „Święta Maryjo” do „Królowo Polski”.

Wystawę „Wizerunki Maryjne inspirowane Litanią Loretańską” otwiera przedstawienie Trójcy Świętej wzorowane na ikonach karpackich typu Deesis, które jest połączone z pierwszymi wezwaniami odnoszącymi się do Boga Ojca, Syna Bożego i Ducha Świętego. Dalej numerowane obrazy biegną zgodnie z porządkiem Litanii Loretańskiej uwzględniając dodane w ostatnich latach wezwania: „Królowo rodzin” (od 1995 r.) i „Matko miłosierdzia” (w Polsce od 2014 r.).

Każdy obraz Justyny Skoczylas jest podpisany nie tylko wezwaniem z litanii, ale też rozwinięciem autorstwa artystki, np. „Panno wierna, która w swych obietnicach nie zwodzisz nas mrzonkami”; „Uzdrowienie chorych, do ran Chrystusa nasze obolałe ciała przykładasz, byśmy zostali uleczeni świętej krwi kroplami”; „Arko przymierza przez wzburzone wody lud Twój wiedziesz Pańskimi przykazaniami i Kościoła świętego nakazami”. Część obrazów to wierne lub swobodne kopie znanych wizerunków, np. Matki Bożej Gidelskiej, Leżajskiej i Rzeszowskiej. Znajdziemy też wizerunki inspirowane sztuką ludową, komiksową i koptyjską. Szczególnie ciekawe są autorskie ujęcia tematu, np. w obrazie przedstawiającym „Matkę Kościoła” z fasadą bazyliki św. Jana na Lateranie („Matko Kościoła, któraś zrodziła Fundament, na którym jesteśmy zbudowani”).

Wystawa imponuje różnorodnością zastosowanych technik, o których również informuje podpis pod każdą pracą. Znajdziemy obrazy malowane farbą akrylową na drewnie, płótnie i na lnie, są prace, w większości ikony, wykonane temperą żółtkową na desce, rysunki ołówkiem na papierze i wizerunki wykonane na desce z zaprawą i kitem epoksydowym. Wiele prac powstało na drewnie z wykorzystaniem naturalnych kształtów materiału.

Wystawę można obejrzeć do 26 maja 2018 r. w małej auli Domu Diecezjalnego Tabor przy ul. Połonińskiej 25 w Rzeszowie. Każdy z obrazów można kupić.

Justyna Skoczylas urodziła się w 1978 r. w Łańcucie. Obecnie mieszka w Rzeszowie. Po maturze w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Żołyni studiowała historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Była stypendystką w Zakładzie Konserwacji i Historycznych Technik Malarskich Michaliny Leokadii Struczyńskiej, która wywarła ogromy wpływ na pracę artystki. Twórczość Joanny Skoczylas charakteryzuje różnorodność technik i tematów. Najczęściej stosuje temperę i tradycyjne ikony z technikami pozłotniczymi. W jej pracach znajdziemy m.in. przedstawienia sakralne, pejzaże, kwiaty, portrety i martwe natury. Zajmuje się także rękodziełem artystycznym, koronkarstwem i haftem. (tn)

Zdjęcia: tn