Kremówka i rocznica konsekracji bp. Jana Wątroby

Papieska kremówka każe nam w pierwszej kolejności przejąć się nauczaniem św. Jana Pawła II” – mówił bp Jan Wątroba. 20 maja 2018 r. już po raz dwunasty rzeszowscy cukiernicy przygotowali kremówkę o długości zgodnej z liczbą lat, które minęły od urodzin Jana Pawła II 18 maja 1920 r. Okolicznościowa Msza św. była także okazją do modlitwy za Biskupa Rzeszowskiego w osiemnastą rocznicę konsekracji.

„Papieska kremówka” w Rzeszowie jest okazją do dziękczynienia za urodziny św. Jana Pawła II, a także za wizytę papieża w Rzeszowie w 1991 r. i jego kanonizację. Organizatorem akcji jest Cech Rzemiosł Wielobranżowych, Izba Rzemieślnicza i Rzemieślnicy.

Pierwszym punktem tegorocznego świętowania była Msza św. w kościele św. Krzyża w Rzeszowie o godz. 12.15. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba. Mszę św. koncelebrował bp Kazimierz Górny, ks. Wiesław Szurek, ks. Jerzy Buczek, ks. Wiesław Matyskiewicz oraz dyrektorzy Caritas Diecezji Rzeszowskiej: ks. Stanisław Słowik, ks. Władysław Jagustyn i ks. Piotr Potyrała.

Na początku Eucharystii przedstawiciele rodzin z parafii św. Krzyża w Rzeszowie złożyli bp. Janowi Wątrobie życzenia z okazji osiemnastej rocznicy przyjęcia święceń biskupich, która wypada 20 maja.

Homilię wygłosił bp Wątroba. Dziękując rzeszowskim cukiernikom za przygotowanie kremówki podkreślił potrzebę zgłębiania papieskiego nauczania. „Kremówka zaspokaja nasz apetyt, ale nade wszystko każe pomyśleć o św. Janie Pawle II i przejąć się tym o co prosił, do czego nas zachęcał, wzywał i uczył” – mówił bp Jan. Nawiązując do hasła „Bądźmy razem” Biskup Rzeszowski zwrócił uwagę na jednoczącą rolę osoby papieża z Polski. „Dziedzictwo, które nam zostawił św. Jan Paweł II, może jednoczyć Polaków. Zgłębiając Jego słowa, a nade wszystko wcielając w życie, z pewnością będziemy sobie bliżsi” – podkreślił duchowny.

W procesji z darami, obok chleba i wina, cukiernicy przynieśli blaszaną tacę pełną kremówek.

Po Komunii św. bp Kazimierz Górny w krótkim przemówieniu nawiązał do osiemnastej rocznicy konsekracji bp Jana Wątroby. Biskup Senior mówił o cichej i pokornej posłudze biskupa Jana w diecezji rzeszowskiej, życząc mu światła Ducha Świętego na kolejne lata.

Po Mszy św. na scenie zbudowanej przed kościołem odbyła się prezentacja kremówki oraz jej wykonawców i sponsorów. Biskup Wątroba pobłogosławił ciasto. Słowa gratulacji i radości ze wspólnego świętowania wypowiedział Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, oraz ks. Władysław Jagustyn. Po zachęcie cukiernika Kazimierza Raka z cukierni Orłowski & Rak, która koordynuje przygotowanie kremówki, ciasto długości 98 metrów bieżących, pokrojone na 12 tysięcy porcji, rozeszło się w ciągu pół godziny. (tn)

Zdjęcia: tn