Europejska Noc Muzeów 2018 – Zapraszamy do Jarosławia

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

Witajcie
Nie straszna nam zapowiadana pogoda. Noc Muzeów w tym roku się odbędzie i będzie bardzo zakręcona, a wszystko to za sprawą Wędrownego Uniwersytetu Korbowego.
W programie nieustanne kręcenie korbą, dziadowskie warsztaty, koncert muzyki dawnej i wiele ciekawych atrakcji towarzyszących dla każdego:

W Kamienicy Rydzikowej, Rynek 14

Godz. 18:00 – Prezentacja Pracowni Lutniczej Lucjana Kościółka budowniczego lir korbowych.
Co to jest lira, skąd się wzięła i dlaczego kręci się korbą. Na te i inne pytania uzyskacie wyczerpującą odpowiedź w sobotę 19 maja.
Wystarczy przyjść do kamienicy Rydzikowej, Rynek 14 w Jarosławiu. Będzie można samodzielnie pokręcić korbą i dowiedzieć się dlaczego
lira to taki zakręcony instrument. To jedyna i niepowtarzalna okazja zobaczyć lirę korbową od podszewki /;o)

Godz. 19:00 – „Jestem dziadem” czyli warsztaty pieśni dziadowskich.
Generalnie śpiewać każdy może choćby po dziadowsku. W programie pieśni do różańca i do tańca.
Bogobojne, moralizatorskie i mrożące krew w żyłach opowieści. Nie zabraknie również karnawału dziadowskiego
i uszczypliwej satyry na dziandziarów przez dziadów napisanej. Będzie dziadostwo i po dziadowsku zapraszamy /;o)

W Muzeum – Kamienica Orsettich, Rynek 4

Godz. 20:00 – „Muzyczne wędrówki po dawnej Europie”- koncert muzyki dawnej dla Macieja Kazińskiego.
Wędrowny Uniwersytet Korbowy i Vox Angeli zabierze Was w muzyczną podróż poprzez wieki, kraje i koloryt muzyczny.
Od średniowiecznych laud, do staropolskiej liryki miłosnej. W temperamencie Hiszpanii, w klimacie Katalonii, pod słońcem Italii,
w kwiatach Prowansji zawędrujemy w końcu na staropolskie dwory.

Wykonawcy:
Barbara Bator, Maciej Bator,
Lucjan Kościółek, Grzegorz Lotycz, Wojciech Litwińczuk

Źródła:
Laudario di Cortona XIII w.; Cantigas de Santa Maria XIII w.; Llibre Vermell de Montserrat XIV w.
Cancionero de Upsala XV w.; Cancionero Musical de Palacio XVI w.; Staropolska liryka miłosna XVI-XVIIw.
Instrumentarium:
Pracownia Lucjana Kościółka
Lira korbowa – Wiosna (XVIII w.), Fidel klawiszowa (1405),
Pracownia Leszka Pelca
Lira Korbowa – Symphonia (XIII w.), Citola Parma (1180 r.),
Bendir, Pandeiro Quadrado
Hans Jordan, Maukneukirchen – Lutnia Romantyczna (1937 r.)

Zapraszamy na tę jedyną i niepowtarzalną noc w roku, kiedy muzealne eksponaty zaczynają żyć, a wrota historii przepięknych miast Podkarpacia otwierają się szeroko.
Zabrzmi muzyka z dawnych wieków, a każdy będzie mógł spróbować samodzielnego kręcenia korbą.
Zakręćcie się z nami, czekamy na Was w Jarosławiu 19 maja.

Barbara Bator &
Wędrowny Uniwersytet Korbowy