25. rocznica koronacji figury Matki Bożej w katedrze

„Wartość tej korony nie jest w złocie i cennych kamieniach, ale w naszej pokornej modlitwie i zawierzeniu” – mówił bp Jan Wątroba 13 czerwca 2018 r. podczas jubileuszu 25-lecia koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej w katedrze rzeszowskiej.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się Mszą św. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyli: bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski, bp Jan Ozga, ordynariusz diecezji Doumé-Abong’ Mbang w Kamerunie, infułaci: ks. Stanisław Mac i ks. Wiesław Szurek oraz ks. Krzysztof Gołąbek, proboszcz parafii katedralnej i 23 księży, m.in. byli wikariusze i rodacy z parafii katedralnej.

Homilię wygłosił bp Jan Wątroba. Nawiązując do jubileuszu koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej w katedrze rzeszowskiej, mówił o wymiarze maryjnym diecezji rzeszowskiej. „Jubileusz ukazuje nie tylko to, co zewnętrzne i dostępne zmysłom, nie tylko materialną stronę lokalnego Kościoła, ale także czytelne oblicze duchowe, a na nim jakże wyraźny wymiar maryjny. Biskup Kazimierz, pierwszy ordynariusz diecezji rzeszowskiej, bp Edward i kapłani, już na samym początku istnienia diecezji odcisnęli na lokalnym Kościele charakter maryjny. Sami zakochani w Maryi, wychowani w pobożności maryjnej, niosący ze sobą ogromne doświadczenie religijności maryjnej wyniesione z domu, z parafii i z diecezji przekazali to bogactwo i nadali naszej diecezji mocny wymiar maryjny” – powiedział biskup.

W nawiązaniu do Apokalipsy i Ewangelii wg św. Jana bp Wątroba mówił o roli Maryi w życiu Kościoła. „Maryja nadal uczestniczy w walce ze złem zawsze stając po stronie człowieka, po stronie Kościoła. Tę aktywną obecność Maryi widzimy między innymi w objawieniach, które ukazują jej walkę o człowieka, walkę o zbawienie. Ona zawsze stoi po stronie człowieka. Wyniesienie Maryi do chwały nieba nie oderwało jej od naszych spraw. Przeciwnie, dało jej niegraniczoną możliwość towarzyszenia i opiekowania się nami. W takim kluczu zawsze odczytujemy objawienia z Fatimy sprzed stu lat. (…) Przypominamy sobie w jubileuszowym dniu, że orędzie Fatimskie niesie prawdę o Bożej miłości. Po to Maryja przychodzi przez kilka miesięcy i spotyka się z dziećmi, aby przez nie przekazać tę prawdę. Piękna Pani z nieba przypomina, że Bóg troszczy się o świat i o każdego człowieka” – podkreślił duchowny.

Przedstawiając spotkania Łucji, Hiacynty i Franciszka z Maryją bp Jan mówił o ludzkiej nadziei na niebo. „Niebo było obecne niemal we wszystkich rozmowach dzieci z Maryją. Przesłanie fatimskie przypomina prawdę o powszechnym powołaniu ludzi do nieba. Niesie też prawdę o grzechu i jego konsekwencjach. Trwanie w grzechu i brak nawrócenia – to prosta droga do piekła. Piekło istnieje. Jeśli istnieje niebo, to jest też jego brak, czyli piekło. (…) Pani z nieba przestrzegając przed konsekwencjami grzechów i braku nawrócenia jednocześnie wskazuje drogę ratunku – to nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca i różaniec” – mówił bp Wątroba.

Na zakończenie homilii biskup rzeszowski raz jeszcze nawiązał do koronacji figury Matki Bożej. „Wartość tej korony nie jest w złocie i w cennych kamieniach, ale w naszej pokornej modlitwie i zawierzeniu. Najbardziej się upodabniamy do Maryi przez postawę zwierzenia. Przeżywając dzisiaj jubileuszową radość i wdzięczność, powierzajmy Fatimskiej Pani naszą codzienność, a zwłaszcza naszą drogę do nieba” – powiedział bp Wątroba.

Po Mszy św. hierarcha, klęcząc z pozostałymi biskupami przed figurą Matki Bożej, odczytał akt zawierzenia Maryi, m.in. słowa: „Jesteśmy pewni, że każdy z nas jest cenny w Twoich oczach i że nie jest Ci obce nic z tego co mieszka w naszych sercach. Chcemy, aby dotarło do nas Twoje najsłodsze spojrzenie i byśmy zyskali pocieszającą serdeczność Twojego uśmiechu”.

Po Mszy św. na placu przed katedrą odbyła się procesja różańcowa. Dzieci z parafii katedralnej niosły relikwie św. Franciszka i św. Hiacynty. Nabożeństwo zakończyło się Apelem Jasnogórskim. O oprawę muzyczną podczas Mszy św. i procesji zadbał chór katedralny „Pueri Cantores Resovienses” i orkiestra dęta.

Figura Matki Bożej Fatimskiej została sprowadzona do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie (od 1992 r. katedry) w 1981 r. z Fatimy, a uroczyście wprowadzona do świątyni 13 maja 1982 r. Koronacja figury odbyła się 13 czerwca 1993 r. Koronacji dokonał bp Kazimierz Górny wspólnie z bp. Julianem Groblickim i bp. Edwardem Białogłowskim. Bezpośrednim przygotowaniem do obchodów jubileuszowych 25-lecia koronacji było triduum nabożeństw. Homilie podczas Mszy św. w ramach triduum wygłosił ks. Jan Koc, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu. W tych dniach odbywały się również „Godziny dla Maryi i z Maryją”, które prowadzili członkowie „Domowego Kościoła” i „Wspólnoty Alfa”. Wcześniej, od listopada 2017 r., parafianie przygotowywali się do jubileuszu przyjmując kopię figury Matki Bożej. (tn)

Zdjęcia: tn