40 tysięcy na koncercie „Jednego Serca Jednego Ducha”

Maszt z flagą narodową, „Rota”, „Bogurodzica” i mnóstwo biało-czerwonych kwiatów – w tegorocznym koncercie „Jednego Serca Jednego Ducha” w Rzeszowie było dużo akcentów nawiązujących do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W koncercie uczestniczyło około 40 tysięcy osób.

31 maja 2018 r. w Parku Sybiraków w Rzeszowie po raz szesnasty odbył się koncert „Jednego Serca Jednego Ducha”. W koncercie, zaliczanym do największych koncertów uwielbienia Pana Boga w Europie, wzięło udział około 40 tysięcy osób.

W koncercie uczestniczył bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski, bp Kazimierz Górny, senior diecezji rzeszowskiej, bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej oraz bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej. Wśród gości koncertu był o. Leon Knabit, benedyktyn z Tyńca i ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta Andrzeja Dudy. Ksiądz Kras przekazał organizatorom koncertu list od prezydenta Andrzeja Dudy i biało-czerwoną  flagę, która została umieszczona na maszcie przygotowanym na scenie.

Zebranych przywitali pomysłodawcy i organizatorzy koncertu: ks. Andrzej Cypryś, dyrektor Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie i ks. Mariusz Mik, proboszcz parafii  św. Stanisława Męczennika w Boguchwale. Koncert tradycyjnie prowadził Jan Budziaszek, również jeden z pomysłodawców rzeszowskiego uwielbienia. W tym roku, oprócz często goszczących w Rzeszowie artystów (m.in. Marcina Pospieszalskiego, Lidii Pospieszalskiej, Tamary Przybysz, Joachima Mencla i Leopolda Twardowskiego) wystąpili: Beata Bednarz, Dariusz „Maleo” Malejonek, Andrzej Lampert, Krzysztof Antkowiak, Mirna Kebbeh, Micho Kurihara, ks. Mykola Bystrytskyi oraz zespoły: New Life’M, Kana i Full Power Spirit. Wykonawcom towarzyszyli orkiestra i chór „Jednego Serca Jednego Ducha” z wsparciem muzyków z Filharmonii Podkarpackiej i uczniów rzeszowskich szkół muzycznych. Kierownikiem muzycznym koncertu był Marcin Pospieszalski.

Wśród wielu piosenek pojawiły się utwory nawiązujące do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości: „Rota” i „Bogurodzica”. Do dziękczynienia za wolną Ojczyznę zachęcił bp Jan Wątroba, który razem z pozostałymi biskupami obecnymi na koncercie udzielił zebranym błogosławieństwa.

Organizatorem koncertu była Fundacja Jednego Serca Jednego Ducha przy współpracy: Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Rzeszowskiej, Duszpasterstwa Akademickiego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Rycerzy Kolumba, Związku Strzeleckiego Strzelec, Fundacji charytatywnej „Dar serca” i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej.

Patronat honorowy sprawowali: Biskup Rzeszowski, Prezydent Miasta Rzeszowa, Marszałek Województwa Podkarpackiego i Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Koncert był transmitowany przez Telewizję Trwam, kanał YouTube, Facebook, Rzeszów na Żywo.pl, Katolicką Telewizję Serbinów oraz przez rozgłośnie radiowe: Katolickie Radio Via i Radio Fara. (tn)

Zdjęcia – tn