Dyrektorzy wydziałów katechetycznych w Rzeszowie

Wpisany przez Tomasz Nowak

„Katecheza wobec zreformowanej szkoły polskiej” – pod takim hasłem obradowali w Rzeszowie specjaliści od katechezy z całej Polski. Od 19 do 21 czerwca 2018 r. w Domu Diecezjalnym „Tabor” odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, w którym uczestniczyło 52 duchownych.

W pierwszym dniu spotkania uczestnicy wysłuchali wykładu ks. prof. dr. hab. Piotra Tomasika z Biura Programowania Katechezy przy Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Prelegent zaprezentował nową „Podstawę programową katechezy” – nakreślił kontekst jej powstania, cele ogólne oraz treści poszczególnych części dokumentu. Ksiądz Tomasik podkreślił, że nowością „Podstawy programowej katechezy” jest szczegółowe opisanie określonych postaw uczniów, które powinny być rezultatem przekazanych przez katechetów treści.

W drugim wystąpieniu ks. dr hab. Jerzy Buczek, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, wygłosił referat pt: „Wartość wspólnoty Kościoła, Ojczyzny i rodziny”.

Po wystąpieniach prelegentów był czas na dyskusję i pytania.

Po części wykładowej dyrektorzy zwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. W kaplicy Pani Rzeszowa duchowni odprawili Eucharystię pod przewodnictwem bp. dra Jana Wątroby. W Mszy św. uczestniczyli m.in.: bp dr Edward Białogłowski oraz bp dr Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Po Mszy św. bp Mendyk dokonał aktu zawierzenia dzieła katechezy w Polsce Matce Bożej Rzeszowskiej.

Jeszcze w pierwszym dniu zjazdu jego uczestnicy zwiedzili Podziemną Trasę Turystyczną w Rzeszowie oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Drugi dzień obrad rozpoczął się od Eucharystii w kaplicy Domu Diecezjalnego Tabor pod przewodnictwem bp Marka Mendyka. Następnie uczestnicy wysłuchali komunikatów: ks. dr Marka Studenckiego, pomysłodawcy Tygodnia Wychowania; ks. Zbigniewa Kucharskiego, twórcy Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA i ks. prof. dra hab. Piotra Tomasika.

Ważną częścią obrad było spotkanie z Marzeną Machałek, sekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz z Katarzyną Koszewską, dyrektorką Departamentu Kształcenia Ogólnego Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Organizatorem Ogólnopolskiego Spotkania Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych był Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. „Goście spotkania rozmawiali o najważniejszych wyzwaniach katechetycznych, które czekają nie tylko katechetów, ale także polskie szkoły i samych uczniów. Były konferencje tematyczne i merytoryczna dyskusja” – podsumował zjazd ks. dr Marek Winiarski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. (tn)

Zdjęcia: Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie