„Dzień Świętości Małżeństw i Rodzin” po raz pierwszy

„Małżeństwo jest sprawą Jezusa” – podkreślił bp Jan Wątroba podczas zorganizowanego po raz pierwszy w Rzeszowie „Dnia Świętości Małżeństw i Rodzin” pod hasłem „Bóg niewzruszenie wierzy w rodzinę”. Po Eucharystii w kościele św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie ok.  półtorej tysiąca osób przeszło w „Marszu dla Życia i Rodziny” do Parku Papieskiego, gdzie odbył się Piknik Rodzinny.

Pierwszym punktem rzeszowskich obchodów „Dnia Świętości Małżeństw i Rodzin” była katecheza w kościele św. Jadwigi Królowej, którą wygłosił ks. Sławomir Jeziorski, wykładowca liturgiki w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie. Prelegent mówił o misterium sakramentu małżeństwa.

O godz. 15.00 rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyli m.in.: ks. Stanisław Potera, dziekan dekanatu katedralnego; ks. Jan Kobak, dyrektor Wydziału Rodzinnego Kurii Diecezjalnej i ks. Rafał Flak, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej.

W homilii bp Wątroba mówił m.in. o religijnym wymiarze małżeństwa. „Zagubiło się gdzieś głębokie rozumienie sakramentu małżeństwa, w którym sam Chrystus wchodzi w intymną relację z mężczyzną i kobietą”. W nawiązaniu do wesela w Kanie Galilejskiej bp Wątroba podkreślił, że małżeństwo jest wspólnotą, o którą troszczy się Jezus Chrystus. „Gdyby małżeństwo nie było sprawą Jezusa, gdyby szczęście tamtego małżeństwa w Kanie Galilejskiej i nowej rodziny nie było sprawą Jezusa, gdyby Jezusowi nie zależało na ich szczęściu i radości, nie byłoby cudu przemiany. Małżeństwo jest sprawą Jezusa. Od momentu, w którym małżonkowie łączą się w kościele, tworzą wspólnotę, o którą troszczy się Jezus Chrystus” – mówił bp Jan.

Kaznodzieja nawiązał do przeżywanego dzień wcześniej w diecezji rzeszowskiej „Dnia Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów” w Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu. „My, księża, modliliśmy się o naszą świętość. Tak jak kapłani potrzebują modlitwy, by żyć łaską sakramentu kapłaństwa i dochować wierności Jezusowi Chrystusowi, tak i małżonkowie, którzy przyrzekali  miłość, wierność i uczciwość małżeńską, potrzebują modlitwy i wsparcia. Od naszej osobistej świętości, naszej duchowej i moralnej kondycji, zależy wszystko w rodzinie i w Ojczyźnie. Módlmy się zatem o nasze największe dobro” – apelował bp Wątroba.

Mówiąc o mającym za chwile rozpocząć się „Marszu dla Życia i Rodziny” Biskup Rzeszowski podkreślił potrzebę radości z bycia razem. „Idąc w marszu ucieszmy się sobą i dziękujmy za każde małżeństwo i rodzinę, które żyją swoim powołaniem. Nie pójdziemy przeciwko komukolwiek. Chcemy najpierw wyrazić wiarę w obecność Jezusa Chrystusa pośród nas. Chcemy też od siebie nawzajem czerpać moc i wsparcie, byśmy w chwilach trudnych nie zrezygnowali, nie poddali się pokusom i łatwym rozwiązaniom, ale dochowali wierności na całe życie” – zakończył bp Jan.

Po Mszy św. odbył się „Marsz dla Życia i Rodziny”, który od 2006 r. organizowany jest jednocześnie w kilkudziesięciu miastach Polski. W tym roku marsz odbył się pod hasłem „Polska rodziną silna!” i nawiązywał do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Około półtorej tysiąca osób przeszło ze śpiewem i modlitwą al. Tadeusza Rejtana do Parku Papieskiego przy katedrze.

W Parku Papieskich, po błogosławieństwie bp. Wątroby, rozpoczął się czas zabaw, konkursów i edukacji. Cały czas dochodzili nowi uczestnicy Pikniku Rodzinnego. Organizatorzy przygotowali dla nich 32 strefy, w których można się było bawić i uczyć. Większość z nich obejmowała rozrywkę dla dzieci. Były też strefy edukacyjne i modlitewne przygotowane przez liczne wspólnoty, stowarzyszenia, ruchy oraz poradnie rodzinne i małżeńskie. W dolnym kościele katedralnym zorganizowano strefę „Tabor”, gdzie odbywała się adoracja Najświętszego Sakramentu i spowiedź. Oprócz atrakcji czekających w różnych strefach, cały czas żyła parkowa scena, gdzie, m.in., grał zespół „Trzy nie 4”. O godz. 18.00, po poświęceniu rozdawanych różańców, zebrani odmówili dziesiątek różańca w intencji małżeństw i rodzin. Całość zakończyła się o godz. 20.00. (tn)

Zdjęcia: tn