Odnów Oblicze

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

Trwają wakacje. Każdy ma swoje plany na urlop. Jak co roku Kościół wychodzi z propozycjami nie tylko dla dzieci czy młodzieży ale także dla dorosłych. Po raz kolejny – bo już 41 zostajemy zaproszenia na Rzeszowska Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Od 4 – 13 sierpnia wielu z nas wyruszy na szlak pielgrzymi, spędzi 10 dni w trudzie ku Matce Bożej.

Tegoroczne hasło Pielgrzymki brzmi Odnów Oblicze – nawiązuje do słów Jana Pawła II, wypowiedzialnych w Polsce w 1979r. który mówił: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!

Dlaczego warto wyruszyć na szlak? Powodów jest wiele. Można oczywiście szukać powodów w ćwiczeniu woli i wytrwałości, w sprawdzeniu siebie… możemy jednak popatrzeć na tą rzeczywistość z perspektywy osoby wierzącej. Przed 10 dni jesteśmy we wspólnocie, w drodze do Maryi. Możemy ofiarować Bogu trud tych dni w konkretnej intencji, za konkretną osobę prosząc o potrzebne łaski… Częstochowa jest szczególnym miejscem na mapie Polski. Oczywiście, można tam jechać samochodem, jednak nie odzwierciedli to tego, co można przeżyć idąc piechotą do Maryi przez 10 dni.

Na pierwszy rzut oka każdy z 10 dni jest taki sam, jednak tylko pozornie. Każdy dzień przynosi nowe przeżycia, myślę, że w miarę upływu dni nie tylko zbliżamy się do Maryi – fizycznie i duchowo – ale także zbliżamy się do siebie wzajemnie. Dzień rozpoczyna się, kończy i przeplata modlitwą. Trzeba pamiętać, że pielgrzymka to swoiste rekolekcje, mające charakter pokutny.

Pielgrzymka jest takim specyficznym czasem, gdy zostawiamy to wszystko czym żyjemy na co dzień. Pracę, obowiązki, dom… zostawiamy to wszystko by przez te kilka dni zdać się na pomoc innych czy to podczas noclegów, czy idąc – korzystając z dobroci ludzi częstujących jedzeniem czy piciem. Zostawiamy naszą codzienność, chcąc 10 dni przeżyć z innymi ludźmi idąc ku Częstochowie, do Maryi, która zawsze prowadzi nas do Chrystusa.

Musimy także pamiętać, że pielgrzymka jest także pewnym obrazem naszego ziemskiego życia. Są w nim chwile zwątpienia i radości. Pewnym jest jednak, że na końcu drogi jest radość. Na końcu naszej ziemskiej wędrówki będzie radość o wiele większa niż ta gdy 13 sierpnia dojdziemy na Jasną Górę z wszystkim tym co nieśliśmy z sobą przed 10 dni. Jednak pielgrzymka jest niejako przedsmakiem i przypomnieniem, że jesteśmy wędrowcami z jasno wyznaczonym celem – Niebem. Pielgrzymka ukazuje też obraz Kościoła – wspólnoty, gdzie wszystko mamy wspólne a jedni dla drugich są pomocą i wsparciem dzieląc się jedzeniem czy piciem, bandażami czy maścią, wspierając się dobrym słowem, pomocną dłonią. Warto zobaczyć i przeżyć taki obraz Kościoła, jesteśmy przecież wspólnotą pielgrzymującą do Ojca.

Zdaje się, że na Jasnej Górze stoi owa
Drabina, o niebiosa wsparta Jakubowa,
Po której Aniołowie wstępują i schodzą
Święte posły człowieka z Bogiem swoim godzą.

Franciszek Karpiński

Każdy z nas zaproszony jest do wspólnego pielgrzymowania od 4 – 13 sierpnia na Jasna Górę. Może warto zastanowić się i wybrać razem z innymi pielgrzymami na szlak pieszej pielgrzymki, by we wspólnocie z Jezusem i drugim człowiekiem doświadczyć piękna wiary, lepiej poznać siebie i zbliżyć się do Chrystusa.

Magdalena Maraj