11. Rzeszowski Marsz na Rzecz Trzeźwości

„Jesteśmy wewnętrznie przekonani do trzeźwości, ale kiedy stajemy w konkretnej sytuacji spotkania rodzinnego, przyjacielskiego czy społecznego, boimy się zaangażować w jej popieranie” – mówił ks. Grzegorz Kot podczas Mszy św. poprzedzającej 11. Rzeszowski Marsz na Rzecz Trzeźwości.

29 sierpnia 2018 r., we wspomnienie męczeńskiej śmierci św. Jana Chrzciciela, odbył się 11. Rzeszowski Marsz na Rzecz Trzeźwości. Zanim uczestnicy przeszli ulicami Rzeszowa, modlili się w kościele św. Krzyża przy ul. 3 Maja.

Większość uczestników marszu zgromadziła się w kościele św. Krzyża w Rzeszowie już o godz. 17.00 na modlitwie różańcowej w intencji osób uzależnionych. O godz. 17.30 rozpoczęła się Msza św. Eucharystii przewodniczył ks. Jan Szczupak, wikariusz biskupi ds. społecznych. W koncelebrze uczestniczyło czterech księży: ks. Stanisław Słowik, ks. Władysław Jagustyn, ks. Marcin Duplaga i ks. Grzegorz Kot, diecezjalny duszpasterz trzeźwości, od 25 sierpnia br. wikariusz parafii św. Krzyża w Rzeszowie.

Homilię wygłosił ks. Grzegorz Kot. Kaznodzieja zwrócił uwagę trudności współczesnych apostołów trzeźwości. Z jednej strony są nimi zewnętrzne problemy związane z niezrozumieniem części społeczeństwa, a z drugiej trudności wewnętrzne związane z własnymi ograniczeniami. „Często w naszym sercu drzemie postawa Heroda, który lubił słuchać Jana Chrzciciela, ale nie za bardzo przejmował się jego słowami. Lubimy słuchać albo mówić o trzeźwości, jesteśmy do niej wewnętrznie przekonani, ale kiedy stajemy w konkretnej sytuacji spotkania rodzinnego, przyjacielskiego czy społecznego, boimy się zaangażować w jej poparcie. Ta postawa przejawia się także w życiu społecznym. Często mówimy o problemie alkoholizmu, o terapii, profilaktyce, ale nie przekłada się to na konkretne działania. Lęk sprawia, że zatrzymujemy się na płaszczyźnie serca i niewiele się zmienia” – przekonywał ks. Kot.

Po Mszy św. zgromadzeni przeszli z transparentami promującymi trzeźwość na Rynek w Rzeszowie, gdzie Waldemar Sikora, przewodniczący Rzeszowskiego Porozumienia na Rzecz Trzeźwości odczytał listy otwarte i petycje skierowane do różnych ośrodków władzy, zachęcające do podejmowania działań na rzecz trzeźwości. (tn)

Zdjęcia – tn