Jasna Góra: uroczystości odpustowe z udziałem biskupa rzeszowskiego

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

Na Jasnej Górze, odbyły się centralne uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Częstochowskiej – Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył abp Wojciech Polak, prymas Polski. W modlitwie uczestniczyli biskupi polscy wśród nich biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Kulminacyjnym punktem tegorocznej uroczystości było odnowienie „Jasnogórskich Ślubów Narodu” autorstwa kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia słynął z działalności antykomunistycznej. Za swoją aktywność 25 września 1953 roku został aresztowany i osadzony w Rydwałdzie, następnie w Stoczku, Prudniku Śląskim oraz Komańczy. Będąc więźniem napisał tekst Ślubów Jasnogórskich będących przygotowaniem narodu polskiego do wielkiego Milenium Chrztu Polski.

Obchody ku czci Matki Bożej Częstochowskiej zainaugurowała sobotnia Msza święta na jasnogórskim szczycie. Tysiące wiernych dziękowało Polskiej Królowej za obecność i opiekę. W modlitwach pamiętano o ubogich, cierpiących, prześladowanych i samotnych, by Najświętsza Maryja Panna wypraszała dla nich i całej ludzkości potrzebne łaski i Boże błogosławieństwo.

Fot. episkopat.pl
Natalia Janowiec