Newsy

Odpust ku czci bł. Władysława Findysza w Nowym Żmigrodzie

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

23 sierpnia 2018 r., w liturgiczne wspomnienie bł. ks. Władysława Findysza, w Sanktuarium bł. W. Findysza w Nowym Żmigrodzie, odbyły się uroczystości odpustowe.Sumie odpustowej przewodniczył abp Edward Nowak – urodzony w Nowym Żmigrodzie sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w latach 1990 – 2007 i bp Edward Białogłowski oraz bp Kazimierz Górny – biskup senior diecezji rzeszowskiej.

Homilię wygłosił ks. Tadeusz Gąsiorowski – proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle, który podczas homilii powiedział: „Co roku gromadzimy się w gorącym czasie sierpniowym na uroczystości odpustowe i pewnie co roku z takim niedowierzaniem patrzymy jak ten Bóg wybiera, że nie wybiera wielkich tego świata – mocarzy, ale wybiera zwykłych, prostych kapłanów, którym daje wielką mądrość, wielką wiarę. I chce, aby Ci ludzie pociągali innych, aby byli przykładem dla innych. Tak jak to kiedyś wybrał bł. Władysława Findysza, którego chcę przedstawić jako wzór nie tylko dla nas kapłanów ale również dla wszystkich wiernych świeckich”.

Ksiądz Władysław Findysz pełnił obowiązki proboszcza w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowym Żmigrodzie od 1942 r. W 1944 r., po przejściu frontu wojennego, tak jak pozostała ludność, został przymusowo wysiedlony. Wrócił do parafii w 1945 r. Po 18 latach pracy duszpasterskiej został aresztowany. W czasie pokazowego procesu, który odbył się w 1963 r. w Sądzie Wojewódzkim w Rzeszowie, zarzucono mu zmuszanie obywateli do praktyk i obrzędów religijnych. Został skazany na karę dwóch i pół roku więzienia. Po trzech miesiącach w więzieniu, ze względu na zły stan zdrowia, został warunkowo zwolniony i wrócił do Nowego Żmigrodu. Zmarł 21 sierpnia 1964. W poczet błogosławionych zaliczył go Benedykt XVI, a zostało to uroczyście ogłoszone 19 czerwca 2005 r. w Warszawie na zakończenie Kongresu Eucharystycznego.

ks. Rafał Majerski