Artykuły Newsy

Refleksje pielgrzymkowe: dzień III

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

Dzień trzeci

Trzeci dzień to troszkę lżejszy czas, mniej kilometrów. Mimo tego nie brakuje ciężkich chwil i kryzysów. Moja siostra z grupy muzycznej, o rannej porze, śpiewając pierwszą piosenkę podzieliła się z nami tym, że czuje jakby miała wiewiórkę w gardle. Może to brzmieć oczywiście śmiesznie jednak są takie uroki bycia muzycznym na pielgrzymkowym szlaku.

Ten dzień zawsze upływa pod znakiem patriotyzmu. W tym roku, gdy obchodzimy tak ważna dla nas rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości dzień ten wybrzmiewa jeszcze mocniej. Po obiedzie gromadzimy się na placu przy Kościele, gdzie jedna z grup przygotowuje nabożeństwo za Ojczyznę. Tegoroczne nabożeństwo było przepełnione pięknymi pieśniami i piosenkami o Ojczyźnie, Polsce. Strzelcy przedstawili inscenizacje, która zobrazowała kawałek naszej, pięknej historii i pobudziła naszą wyobraźnię. W sercu budzą się ważne ale i trudne pytania. Jestem Polakiem i kocham swój kraj. Ale na czym polega ta miłość? Czy pamiętam o przelanej krwi? O ludziach, którzy oddali życie żebym dziś była wolna? Żebym żyła w wolnej Polsce? Żebym mogła wyznawać wiarę w sposób zupełnie wolny? Czy mam tego świadomość?

Dobrze, że są takie dni. Trzeba nam przypominać o tym wielkim dziedzictwie naszych przodków.

Magdalena Maraj

Zdjęcia z trzeciego dnia pielgrzymki na stronie Radia VIA.