Artykuły Newsy

Refleksje pielgrzymkowe: dzień IV

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

Dzień czwarty

Czemu zwątpiłeś małej wiary? Te słowa dzisiejszej Ewangelii uderzają mocno w serce. Szczególnie do Pielgrzyma, który zmaga się z bólem, zwątpieniem czy pewnymi negatywnymi emocjami. Czemu wątpisz? Jezus mówi nam dziś bardzo mocno i bardzo dosadnie, że nie możesz wątpić, bo On jest z nami. Tutaj na pielgrzymim szlaku idzie ze mną, trzyma mnie za rękę. To pokrzepiające słowa, pełne nadziei i radości.

Dzień czwarty. Przekroczyliśmy Wisłę. Mówi się, że kto przekroczy Wisłę już się nie wraca. Z tym powiedzeniem związany jest pewien zwyczaj. Gdy przechodzimy przez Wisłę odbywa się tzw. chrzest tych, którzy pierwszy raz uczestniczą w pielgrzymce. W naszej grupie zaznacza się to poprzez wianki na głowie. To miły zwyczaj. Zawsze przypomina mi się czas mojej pierwszej pieszej pielgrzymki. Gdy to ja byłam „chrzczona”. Niby taki zwykły gest, jednak na pielgrzymce wszystko jest niezwykłe. Każdy gest, znak. Gdy zmęczenie, niezawodnie, ból daje się poznać, drugi człowiek jest najlepszym wsparciem i niezwykłą pomocą. Tym gestem na moście chcemy niejako uhonorować tych, którzy wybrali się na pielgrzymi szlak po raz pierwszy. Chcemy wyrazić, że cieszymy się, że z nami idą, że stali się naszymi braćmi i siostrami często nie tylko na czas tych 10 dni.
Nasza grupa zakończyła dziś dzień w kościele, gromadząc się na adoracji. Uwielbialiśmy Jezusa Eucharystycznego prosząc o pomoc i łaski dla nas, naszej diecezji, kraju i całego świata.

Magdalena Maraj

Zdjęcia z czwartego dnia na stronie Radia VIA.