Artykuły Newsy

Zaadoptować kapłana

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

Adopcja kojarzy nam się zazwyczaj z adoptowaniem dziecka. Czyli silniejszy, starszy bierze pod opiekę kogoś młodszego, bezbronnego, słabego. Ktoś daje komuś coś czego tamten nie ma, czymś się dzieli. W przypadku kapłanów jest inaczej. To kapłan jest kimś kto daje nam tak wiele. Daje nam przede wszystkim Pana Boga w Eucharystii, w sakramentach. Dla wielu z nas kapłani są powiernikami, spowiednikami, ojcami duchowymi, przyjaciółmi… To my kapłanom niewiele możemy dać. A jednak możemy dać im modlitwę.

O Dziele Duchowej Adopcji Kapłanów dowiedziałam się przypadkiem, przeglądając katolickie strony. Zauroczyło mnie to dzieło, zawsze bowiem bliska była mi modlitwa za kapłanów, podejmowałam ją z ochotą. Pomyślałam więc czemu nie podjąć się adopcji. I podjęłam się.

Można by powiedzieć dzieło jak dzieło. A może jednak jest w tym coś więcej. Idea dzieła jest prosta. Zgłaszam kapłana do adopcji na rok, dwa, pięć, na czas ciągły (adopcja stała), kapłan dostaje powiadomienie a ja rozpoczynam modlitwę. Codziennie modlę się za kapłana wybraną modlitwą, dodatkowo ofiarując Eucharystię i inne modlitwy. Łączna liczba wszystkich zobowiązań/adopcji od dnia powstania akcji na dzień 18.03.2017 to w przybliżeniu 11550. Ile osób modli się za kapłanów? Naprawdę dużo.

Kiedyś zobaczyłam taką myśl, że modląc się za kapłana stajemy się jego drugim Aniołem Stróżem. Piękne słowa. Czy łatwo jest modlić się za kapłanów? W dobie gdy tak mało słyszymy o nich dobra a wciąż są oskarżani o zło? Pewnie, że nie łatwo. Zresztą żadna modlitwa nie jest łatwa, jednak warto. Innym hasłem DDAK jest napis na kalendarzu dzieła „Modlitwa zamiast narzekania” niewątpliwie narzekamy na kapłanów, bo ksiądz nudzi na kazaniach, bo bywa niemiły bo… powodów tyle ilu ludzi. Narzekamy, ale ile się za nich modlimy? Możemy oczywiście narzekać dalej, ale możemy wziąć do ręki różaniec lub inną modlitwę i zacząć modlić się za nich. Jak często dziękujemy za kapłanów i kapłanom? A może warto? Święci mówili, że dziękczynienie jest dźwignią.

Kapłani są już w miejscach swoich posług, wielu z nich zmieniło parafie. Jeśli chcesz modlić się za kapłana napisz, zgłoś adopcję. Przemyśl jednak swoją decyzję, by była odpowiedzialna i przemyślana, może warto zacząć od krótszego okresu adopcji. Wszystkie informacje dotyczące adopcji, zasad zgłoszenia itd. można znaleźć na stronie Duchowej Adopcji Kapłanów: ddak.wordpress.com
Kapłani potrzebują naszej modlitwy, bo Kościół potrzebuje świętych kapłanów!

Magdalena Maraj