Blisko 2 tysiące harcerzy w Rzeszowie. Święto Chorągwi Podkarpackiej ZHP

Gry miejskie, odsłonięcie głazu stulecia ZHP, Msza św., defilada, piknik i festiwal piosenki harcerskiej – te i inne wydarzenia złożyły się na Święto Chorągwi Podkarpackiej ZHP. 22 września 2018 r. do Rzeszowa przyjechało 1860 harcerzy z całego województwa podkarpackiego.

Od godz. 9.00 harcerze uczestniczyli w grze miejskiej na ulicach Rzeszowa. O godz. 12.00 w kościele farnym odbyła się Msza św. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Kazimierz Górny. Po Mszy św. jej uczestnicy przeszli do Parku Jedności Polonii z Macierzą, gdzie odsłonięto głaz stulecia ZHP.

Kolejnym wydarzeniem zjazdu był apel. Harcerze wypełnili całą ulicę 3 Maja. Centrum placu apelowego znajdowała się przed kościołem św. Krzyża. Przed apelem harcerze złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą obrońców Lwowa z 1918 r. umieszczoną na froncie kościoła. Po apelu uczestnicy święta za orkiestrą 21. Brygady Strzelców Podhalańskich przeszli w defiladzie w kierunku alei Lubomirskich.

Ostatnia część Święta Chorągwi Podkarpackiej odbyła się w Parku Papieskim. Do atrakcji pikniku harcerskiego należały m.in. gry i zabawy w „Miasteczku Galicyjskim”, festiwal piosenki harcerskiej „Krajka”, koncert zespołu „Dom o zielonych progach” oraz wystawa historii rowerów.

Święto Chorągwi Podkarpackiej było częścią ogólnopolskiej akcji „Harcerze Niepodległej – Mamy Moc”. (tn)

Zdjęcia: tn