Newsy

Caritas dla Niepełnosprawnych

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

Po raz siedemnasty w Jaśle odbyła się Spartakiada Osób Niepełnosprawnych. Niekończący się uśmiech, zabawa, rywalizacje sportowe oraz wspólne biesiadowanie przysporzyły mnóstwa radości uczestnikom tegorocznego spotkania.

Wydarzenie organizowane jest corocznie przez jasielski oddział Caritas i Zespół Szkół nr 3 w Jaśle. Akcja koordynowana przez ks. dr Mariana Putyrę od wielu lat cieszy się szczególnym uznaniem i zainteresowaniem w jasielskich środowiskach osób z niepełnosprawnością.

Tradycyjnie w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej odprawiona została uroczysta Msza święta w intencji osób niepełnosprawnych, słabych, kalekich i cierpiących. Eucharystii przewodniczył ks. Jerzy Uchman (kustosz sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia – Patronki Rolniczego Trudu w Tarnowcu). W koncelebrze uczestniczyli także ks. Tadeusz Gąsiorowski (proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle), ks. Marian Putyra (dyrektor jasielskiego Caritas) i ojciec Paweł Sroka (gwardian i proboszcz parafii św. Antoniego w Jaśle).

Po Mszy świętej uczestnicy udali się na teren Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle, gdzie ks. Marian Putyra przywitał wszystkie osoby niepełnosprawne, ich rodziców,opiekunów orz przybyłych gości. Następnie pod opieką wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas oraz Kół PCK rozpoczęły się rywalizacje sportowe. Na zawody składały się różnorodne konkurencje wśród nich rzut do kosza, strzał na bramkę oraz tor przeszkód. Każda z konkurencji przebiegała w formie rodzinnej zabawy i radości. Mocny doping kibiców dawał się we znaki.

W spartakiadzie wzięli udział podopieczni różnych miejscowych placówek: Przedszkola Miejskiego nr 9, Stowarzyszenia Niepełnosprawnych i Przyjaciół „Mamy Nadzieję”, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Podkarpacie”, jasielskiego koła Polskiego Związku Niewidomych, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz Zespołu Szkół Miejskich Nr 3.

Miłym akcentem okazały się pamiątkowe dyplomy oraz upominki, jakie otrzymali wszyscy uczestnicy tegorocznej spartakiady.

Fot. N.J
Natalia Janowiec