Jubileusz posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

W diecezji rzeszowskiej obchodzono Jubileusz 10-letniej posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Z tej okazji w sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia – Patronki Rolniczego Trudu w Tarnowcu odprawiona została uroczysta Msza święta.

Eucharystii przewodniczył biskup Kazimierz Górny. W intencji nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej modlili się także ks. Marek Story (wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie), ks. Jerzy Uchman (kustosz tarnowieckiego sanktuarium, diecezjalny duszpasterz rolników), ks. Tomasz Bać (opiekun szafarzy), ks. Stanisław Mazur (proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Ropczycach), ks. Prałat Aleksander Radoń oraz ks. Sławomir Jeziorski.

Homilię jubileuszową wygłosił ksiądz biskup Kazimierz Górny. Jak podkreślił tegoroczne „spotkanie przed obliczem tarnowieckiej Pani jest przede wszystkim podziękowaniem za wyjątkowy czas posługi chorym i potrzebującym, podziękowaniem za możliwość niesienia Chrystusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie ludziom i światu”. W nawiązaniu do osoby Jezusa Chrystusa, ksiądz biskup zachęcał posługujących, by zawsze podążali drogą Pana „jesteście najbliższymi współpracownikami Chrystusa. Dziękuję Wam, że podejmujecie tę misję. Na końcu naszego ziemskiego życia będziemy sądzeni z miłości. Miłość to inaczej dobro, miłosierdzie, wrażliwość, otwarcie na drugiego człowieka. Drogą miłości podążał Jezus Chrystus. Jako nadzwyczajni szafarze, proście w modlitwach Pana, by do końca wyrwać w tej misji i podążać tą drogą”.

W dalszej części homilii biskup przywołał postaci świętych wśród nich Brata Alberta, Maksymiliana Kolbego oraz bł. Hannę Chrzanowską. Wspominając ich życiorysy zachęcał, by przez kolejne lata posługi każdy z nadzwyczajnych szafarzy Komunii Św. potrafił w pełni dostrzec prawdziwe oblicze Chrystusa.

Tegoroczny jubileusz zgromadził kilkudziesięciu nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej z różnych stron diecezji rzeszowskiej. Do stóp tarnowieckiej Matki przybyli, by dziękować i prosić o potrzebne łaski i Boże Błogosławieństwo. Dla wielu to czas skupienia i modlitwy będącej odpowiedzią na objawiającego się i działającego Boga.

Diecezjalni nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej rozpoczęli swą posługę w czerwcu 2008 roku. 96 mężczyzn z błogosławieństwem księdza biskupa Kazimierza Górnego wyruszyło z wyjątkowym zaangażowaniem w służbie drugiemu człowiekowi. W latach 2011-2018 biskup pobłogosławił kolejne 90 osób, w tym 38 sióstr zakonnych. Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej posługują w 55 parafiach diecezji rzeszowskiej. Od 10 lat docierają z Chrystusem do potrzebujących, pocieszają, wysłuchują, ewangelizują. Swą posługę pełnią z wielką wiarą i oddaniem serca.

Fot. N.J
Natalia Janowiec