Newsy

Uroczystość odpustowa ku czci Narodzenia NMP w Tarnowcu

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

W sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia – Patronki Rolniczego Trudu w Tarnowcu, odbyły się centralne uroczystości odpustowe ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny połączone z dziękczynieniem za tegoroczny czas żniw. Mszy świętej przewodniczył biskup Edward Białogłowski, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników.

Rolnicy od lat przybywają do Matki Bożej Tarnowieckiej, by podziękować za szczęśliwe zbiory i plony, a także prosić o urodzaj w przyszłych latach. Na ten dzień przynoszą dary ziemi: owoce, warzywa, chleb, miód, kwiaty oraz wieńce żniwne będące wyrazem niewypowiedzianej radości z współdziałania Boga i człowieka. Doroczne uroczystości to również dziękczynienie za dar życia Maryi. Dla wielu czcicieli Matki Najświętszej to czas szczególny. Przed Cudownym Wizerunkiem wypraszają potrzebne łaski i Boże błogosławieństwo.

Centralnym punktem świętowania była Eucharystia, której przewodniczył biskup Edward Białogłowski w koncelebrze kilkunastu kapłanów diecezji rzeszowskiej i archidiecezji przemyskiej. W homilii ksiądz biskup nawiązał do Święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Kaznodzieja zaznaczył, iż Maryja stała się największym darem dla świata „Dziękujemy Bogu za dar życia Maryi. Bóg wybrał i powołał Maryję, by przekazała światu najcenniejszy dar Zbawienia – dar w osobie Jezusa Chrystusa, Syna Bożego”. W nawiązaniu do rozpoczynającego się VIII Tygodnia Wychowania biskup zwrócił uwagę na dwa bardzo ważne aspekty jakimi są życie i rodzina. Powołując się na naukę Ojca Świętego Jana Pawła II biskup przedstawił ich wartość i znaczenie.

W dalszej części homilii biskup Edward podziękował rolnikom za całoroczny trud i wysiłek na roli. W nawiązaniu do Święta Matki Bożej Siewnej przypomniał, że dożynki to czas szczególnej modlitwy o szacunek dla polskiej ziemi i chleba „Za każdy dar nieba trzeba dziękować. Dzisiaj wielu ludzi schodzi na bezdroża bowiem nie wystarczy sam chleb. A chleb to przecież najcenniejszy dar z nieba, w nim pozostał obecny sam Jezus Chrystus”.

Zgodnie z dożynkową tradycją rolnicy złożyli na ołtarzu dary wśród nich bochen chleba, wypieczony z tegorocznej mąki.

Fot. N.J
Natalia Janowiec