Uroczystości odpustowe w Skalniku

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

W dniach 6-9 września w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Gór w Skalniku odbędą się centralne uroczystości odpustowe.

17:30 – Różaniec za zmarłych fundatorów i dobrodziejów parafii
18:00 – Msza św. z kazaniem i procesja na cmentarz
20:45 – Słówko na dobranoc i Apel Jasnogórski

17.30 – Nabożeństwo przebłagalne z koronką do Bożego Miłosierdzia
18:00 – Msza św. z kazaniem i spotkanie dla młodzieży z całej parafii
20:45 – Słówko na dobranoc i Apel Jasnogórski

18:00 – Msza św. z kazaniem i poświęcenie ziarna
20:30 – Nowenna do Matki Bożej Skalnickiej i Apel Jasnogórski

W niedzielę uroczysta suma z procesją eucharystyczną o godz. 11:30.

Słowo Boże będzie głosił ks. Kazimierz Wolan MS

Z kart historii Cudownego Wizerunku:

Łaskami słynący obraz Matki Bożej Bolesnej Królowej Gór pochodzi z połowy XV wieku.
Starania o koronację Matki Bożej Bolesnej w Skalniku podjęte zostały kilkadziesiąt lat temu. O ukoronowanie Cudownego Wizerunku przy pomocy oraz wsparciu miejscowych wiernych zabiegał ks. Michał Witowicz. W latach 80-tych kontynuował je ks. Stanisław Sokalski, ówczesny proboszcz skalnicki. Z czasem, dzięki pełnemu zaangażowaniu i głębokiej wierze sporządzone zostały złote korony na skronie Dzieciątka i Maryi. 23 października 2002 r. korony pobłogosławił Wielki Papież Polak i czciciel Matki Najświętszej – Jan Paweł II.

Od lat ludzie przybywali przed święte oblicze Maryi, wypraszając dla siebie i swoich bliskich potrzebne łaski. W historii istnienia obrazu zapamiętanych zostało wiele łask i cudów stąd też dalsze starania o koronację przejął ks. Jerzy Sepioł. Po wielu latach trudów i zmagań obraz doczekał się uroczystej koronacji na prawie diecezjalnym. Miało to miejsce 9 IX 2007 roku. Dwie złote korony na głowę Maryi i Dzieciątka nałożyli ks. abp Edward Nowak i ks. bp Kazimierz Górny. Wydarzenie potwierdziło wagę przywiązania do kultu obrazu, a także zgłębiło ludzką miłość ku Maryi.

Natalia Janowiec