Newsy

„Zakopower” na Diecezjalnych Dniach Młodych

„Zakopower” i „Rock and Fire”, tak wyglądała muzyczna strona spotkania. Od strony duchowej nie zabrakło Eucharystii, adoracji, pokuty, katechez i świadectw. Od 30 sierpnia do 1 września 2018 r. w Parku Papieskim w Rzeszowie już po raz czwarty odbyły się Diecezjalne Dni Młodych, tym razem pod hasłem „Zdani na łaskę”. Podczas Mszy św. kończącej Dni Młodych trzy osoby zostały posłane na misje.

Dni Młodych rozpoczęły się wieczorem 30 sierpnia. W recepcji przy rzeszowskiej katedrze zapisało się 250 osób. Część uczestników przyjechała z własnymi namiotami, pozostali zostali zakwaterowani w Domu Studenckim „Laura” przy ul. Cichej. Jeszcze tego samego dnia młodzież uczestniczyła w adoracji Najświętszego Sakramentu i wysłuchała katechezy ks. Tomasza Ryczka, diecezjalnego asystenta KSM.

Piątkowy dzień rozpoczął się jutrznią. Homilię podczas nabożeństwa wygłosił ks. Sławomir Jeziorski, wykładowca liturgiki w WSD w Rzeszowie. W ciągu dnia młodzież uczestniczyła w pracy w grupach, warsztatach i nabożeństwie. Główną katechezę wygłosił ks. Michał Domasik, wikariusz parafii św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.

O godz. 16.30 w katedrze rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył ks. Rafał Flak, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. Homilię wygłosił ks. Piotr Gnat, dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji im. bł. Pawła VI w Rzeszowie. Homilista, w nawiązaniu do przypowieści o dziesięciu pannach, mówił o potrzebie odnalezienia w życiu właściwego miejsca.

Wieczorem wystąpił zespół „Rock and Fire” i „Zakopower”. Czołowy zespół folkowy polskiej sceny muzycznej przyciągnął do Parku Papieskiego rzesze fanów, nie tylko uczestników Diecezjalnych Dni Młodych.

W sobotę podczas jutrzni homilię wygłosił ks. Krzysztof Golas, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

O godz. 10.00 rozpoczęła się Msza św., w której uczestniczyli również członkowie Ruchu Światło-Życie w ramach dnia wspólnoty i podziękowania Panu Bogu za wakacje. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba. W homilii kaznodzieja rozwinął przypowieść o talentach. „To jeden z tych tekstów Ewangelii, który można nazwać traktatem o rozliczeniu. Można czytać Ewangelię także w tym kluczu, zwracając uwagę na liczby. Wszystkie włosy na naszej głowie są policzone. Znamy liczbę chlebów i ryb, które Pan Jezus pomnożył; znamy liczbę ryb złowionych przez apostołów po Zmartwychwstaniu Zbawiciela. Najważniejszy moment rozliczenia przyjdzie na końcu życia. Pan zapyta nas co zrobiliśmy z otrzymanymi darami”- mówił biskup. Przywołując postać sługi, który zakopał otrzymany talent, homilista mówił o rozliczaniu z bierności. „Pan Bóg nie będzie nas rozliczał tylko z grzechów i złych uczynków, ale także z zaniedbania, obojętności, niedopełnienia tego co powinniśmy zrobić. Tymczasem zły sługa się nie zaangażował, był obojętny, gnuśny, leniwy” – podkreślił hierarcha. Jako osobę, która pomnożyła otrzymane przez Pana Boga talenty bp Wątroba wskazał postać św. Stanisława Kostki, który „żyjąc krótko, przeżył czasów wiele”.

Po homilii odbył się obrzęd posłania na misje trzech osób związanych z Ruchem Światło-Życie. Giovanna Jakimowicz i Weronika Sarna wyjadą do Cork w Irlandii, a Przemysław Róg do Hwardijska na Ukrainie.

Po Mszy św. w dolnym kościele odbyły się świadectwa obejmujące zarówno doświadczenia wyniesione z wakacyjnych rekolekcji różnych ruchów i stowarzyszeń jak również Diecezjalnych Dni Młodych. Godzinę świadectw animował ks. Tomasz Rusyn, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie. Dni Młodych zakończyły się agapą.

Organizatorem Diecezjalnych Dni Młodych byli: Biskup Rzeszowski, Prezydent Miasta Rzeszowa i Marszałek Województwa Podkarpackiego. (tn)

 

Zdjęcia: tn i facebook.com/zbuta.rzeszow/